Закриття європейських кордонів із метою стримування пандемії коронавірусу скоро нанесе шкоди будівництву  на 200 мільярдів злотих (47 мільярдів доларів). Польський будівельний сектор, в якому працюють 400 000 осіб і який складає 8% ВВП, стикається з небаченою проблемою на тлі занепокоєння щодо української робочої сили. Будівельники поступово прямують назад на батьківщину, тоді як потенційні нові мігранти не можуть повернутися до Польщі.

Поки Польща додає останні штрихи до свого стимулюючого пакету, щоб уникнути рецесії та захисту робочих місць, група інвесторів від будівельної промисловості попередила про неминучі ризики та закликала до більш сміливих кроків. Список побажань галузі – однієї з найбільш сильно постраждалих від закриття кордонів – включає продовження термінів уникнення штрафних санкцій та припинення деяких податків і зборів.

“Нам потрібно повністю переоцінити наші прогнози на будівництво та ринок нерухомості в Польщі”, – написав Даріуш Блочер, головний виконавчий директор компанії Budimex SA, найбільшого будівельника Польщі, у листі до акціонерів у четвер. “Вірус матиме значний вплив на прибуток компаній, включаючи Budimex”.

Сторона попиту

Крім скорочення ринку праці, будівельна індустрія може незабаром також відчути спад попиту, оскільки інвестори ставлять проекти на утримання на тлі збільшення обмежень через спалах, а також невизначеність щодо стану поствірусної економіки.

Економіка Польщі може скоротитися на 1% цього року, якщо обмеження руху та споживання залишаться в силі до червня, заявив міністр фінансів в інтерв’ю минулого тижня. Країна фактично закрила свої кордони для іноземців, в тому числі трудових мігрантів. Щоб хоча б частково пом’якшити цей вплив, уряд продовжив робочі візи для іноземців, які все ще знаходяться в країні.

“Серйозна відсутність робітників призведе до значного зниження потужностей галузі”, – йдеться у відкритому листі до уряду Польської асоціації роботодавців.

Кожен п’ятий

Інвестори заявили, що близько 20% українських робітників будівельної індустрії вже поїхали додому і не повернуться до тих пір, поки не будуть відкриті кордони, що може зайняти місяці. За деякими оцінками, 2 мільйони українців працюють у Польщі – традиційно одному з найбільших експортерів робочої сили у Західну Європу.

Крім того, зростає кількість будівельних працівників, які перебувають на лікарняному, в той час як зростає ризик закриття будівельних майданчиків, оскільки все більше людей отримують позитивні результати тесту на вірус, відправляючи на 14-денний карантин також і своїх колег.

З часу приєднання до Європейського Союзу в Польщі спостерігається швидке зростання будівництва автомобільних доріг, залізниць та всіх типів будівель. До недавнього часу основними інвесторами у галузь були фонди ЄС.

Державне дорожнє агентство Польщі витратить 143 мільярди злотих до 2025 року, при цьому 12,2 мільярда злотих договорів буде укладено лише цього року. Основний інвестор залізниці запланував витратити ще 15 мільярдів злотих цього року. Зараз ці проекти ризикують зупинитися.

Вибух вірусу у Польщі ще знаходиться на ранішній стадії, і якщо наслідувати приклад деяких західноєвропейських країн, біль, що відчуває бізнес, посилиться. В Австрії, де кількість підтверджених випадків в шість разів більша, ніж у Польщі, минулий тиждень Strabag SE, найбільший будівельник країни, закрив усі свої 1000 будівельних майданчиків. Компанія ще не визначилася з міжнародними операціями, включаючи Польщу, де також є однією із найбільших будівельних компаній.

“Ситуація на польських будівельних майданчиках з кожним днем ​​стає все небезпечнішою”, – кажуть будівельні інвестори.

Джерело: Bloomberg