У Польщі мають надію, що можливістю легальної роботи затримають українців над Віслою.

З 11 червня 2017 року, громадяни України, які мають біометричний паспорт можуть вільно в’їжджати на територію Євроспільноти.

Перед початком безвізового режиму з Україною до уваги бралися декілька сценаріїв. Наприклад, що після відкриття кордонів, ті з українців, які нині перебувають у Польщі, почнуть виїжджати до Західної Європи, а це, в свою чергу, призведе до відпливу працівників із польського ринку праці. Дійсно, така можливість існує, вона реальна, і тут вирішуватимуть самі українці. Отже, польський ринок праці буде змушений боротися за українських працівників – передбачає експерт Work Service Анджей Кубісяк:

«На нашу користь промовляє легальність працевлаштування та культурна і мовна близькість до України. Це наші переваги, які сприяють польському ринкові праці. Проте на західних ринках, навіть у тіньовій зоні, заробітки навіть утричі більші, ніж у Польщі. А отже, для людей, які в короткій перспективі планують заробити якомога більше грошей, – привабливою перспективою може бути виїзд до Німеччини, Франції, чи Нідерландів».

Тим паче, що вже тепер, як вказує рапорт компанії Manpower, яка вивчала ситуацію на польському ринку праці, нині 41 відсоток роботодавців у Польщі не може знайти працівників.

Отже, це один зі сценаріїв. Інший передбачав, що внаслідок скасування візового режиму, українці стануть масово перетинати кордон із Польщею. Варшава заздалегідь почала готуватися до посиленого руху на кордоні, у ЗМІ лунали заяви представників служб, що залежно від потоку людей, число співробітників на кордоні з Україною буде зростати з метою забезпечення плавного перетину кордону.

Директор управління з питань іноземців Прикордонної служби Польщі Анджей Якубашек наголошує, що ведуться дослідження потоку міграції громадян України, які перетинають кордон Польщі. Але треба пам’ятати, що в літній період, рух на кордоні з Україною завжди зростає:

«Такі наші оцінки, їх підтверджують на українській стороні, що можна сподіватися росту потоку на рівні 10-15 відсотків, по відношенні до того, що ми фіксували дотепер».

Те, що найбільше турбує на українсько-польському кордоні, – це черги. Представник польської служби запевняє, що проблем не повинно виникнути. Але водночас наголошує, що кордон Польщі, це не лише кордон країни, але також зовнішній кордон Євроспільноти. Причому не без значення є також дії українського партнера:

«Ми працюємо над тим, щоб відповідно гнучко пристосувати число співробітників на кордоні, так, щоб враховуючи збільшений потік подорожуючих, належним чином на це реагувати».

Директор управління з питань іноземців Прикордонної служби Польщі Анджей Якубашек звернув увагу на одну вагому річ:

«Сама ініціатива, та сама ідея скасувати візовий режим для громадян України, – це чіткий сигнал, що рівень нелегальної імміграції українців до Євроспільноти суттєво зменшується. Інша річ, навіть якщо такий ризик все таки з’явився б, реакція буде швидкою. У цьому питанні співпраця з Україною є на дуже доброму рівні. Треба сказати, що влада України дуже швидко приймає своїх громадян, які нелегально перебувають у Польщі. Тому ми не побоюємося нелегальної імміграції з боку України, бо співпраця з Україною – зразкова.

А тим часом, можливістю безвізового в’їзду на територію Євроспільноти, скористалися, поки що, тільки приблизно 4% тих, хто подорожував до ЄС.

Тим паче, що більшість із тих, хто перетинає кордон з ЄС, має візи, зокрема ті, що дозволяють працювати на території країн Спільноти. Цей факт підтверджує Світлана Овчарова з порталу Eastbook.eu:

«Усі хто хотів, вже приїхали до Польщі. Насправді й раніше не було проблеми, щоб потрапити на територію Європейського Союзу та Шенгенської зони. Тим паче, що безвізовий рух не є автоматично дозволом на працевлаштування. Після скасування візового режиму, основна різниця в тому, що тепер, коли громадяни України планують туристичну поїздку до ЄС, їм не треба клопотатися про візу, у них лише має бути біометричний паспорт. Те ж саме стосується ситуації, коли громадяни України плануватимуть провідати свою сім’ю чи друзів, які живуть в Євроспільноті, чи поїхати на конференцію».

Експертка порталу Eastbook.eu, дуже стримано ставиться до прогноз, що після скасування візового режиму, українці покинуть польський ринок праці, і масово вирушать на Захід за кращими заробітками:

«Якщо ти перебуваєш у Польщі, і тут отримуєш дозвіл на прцевлаштування, то тобі не можна працювати у будь-якій іншій країні ЄС, бо це буде нелегально. Різниця стосується лише українців польського походження, які мають такий документ як Карта поляка, і на його основі, згодом, отримають польське громадянство».

Рафал Садовський з Осередку східних студій переконує, що скасування візового режиму не вплине на рівень міграції:

«Радше не треба сподіватися, що з приводу скасування віз відбудеться помітне зростання міграції українців до Польщі. Тут основне значення має питання відкриття ринків праці. Фактично, на тлі інших країн ЄЄ, закони, які врегульовують ринок праці, у Польщі – найбільш ліберальні. Для українців, це важлива річ, що вони можуть приїхати і легально працювати. Напевно. Можна сподіватися, що певне число українців вирішиь податися на Захід, у Німеччину, в Чехію чи Італію, проте це не буде масовий рух. Тут ми вже маємо досвід скасування віз для громадян Молдови, де це ніяким чином не вплинуло на збільшення потоку міграції».

Світлана Овчарова з порталу Eastbook.eu наголошує на тому, що скасування віз для України має символічне значення, і підтверджує, що Україна йде на Захід:

«Це виглядає дещо так, що ЄС виходить Україні на зустріч простягнувши їй руку. Ми отримуємо сигнал, що відкриті на співпрацю, і що є бажання з нами співпрацювати. Факт ліквідації візового режиму сприймають в Україні, як перший крок. Природно, що після першого кроку є очікування щодо наступного. Якщо його не буде, – ейфорія швидко припиниться».

Експерти в Польщі згодні, що ліквідація віз є позитивним кроком, треба лише уточнити, що лібералізація цих правил не поширюється на в’їзд до Великобританії та Ірландії.

Джерело: Польське Радіо