Уряд розкрив більш детальну інформацію про свій план по створенню нової імміграційної системи, яка замінить свободу пересування, в умовах, коли Великобританія вийшла з ЄС. За новою системою до мігрантів з ЄС будуть ставитися так само, як і до мігрантів з інших країн світу. Уряд опублікував ці пропозиції після розгляду рекомендацій своїх експертів-консультантів – Консультативного комітету з питань міграції (ККП). Контроль над імміграцією був однією з ключових тем Брекзіту на референдумі 2016 року.

Що в пропозиціях?

Уряд хоче створити “систему, засновану на балах”, яка враховувала б різні фактори, такі як навички та мову, при видачі віз, що дозволило б трудовим мігрантам працювати у Великобританії. У політичній заяві, опублікованій в середу 19 лютого, уряд говорить, що для отримання візи необхідно, щоб заявники з будь-якої точки світу:

  • Мали пропозицію про роботу від “затвердженого роботодавця” з “відповідним рівнем кваліфікації”;
  • Розмовляли англійською;

Це дасть заявнику 50 очок. Але для отримання візи у нього повинно бути 70 балів. Найпростіший шлях до отримання ще 20 балів – це те, що заявник повинен заробляти не менше 25 600 фунтів стерлінгів на рік (знижено з 30 000 фунтів стерлінгів, які в даний час застосовуються до заявників з країн, що не входять в ЄС).

Але трудові мігранти також можуть отримати додаткові бали за кращу кваліфікацію (10 балів за відповідну докторську ступінь; або 20 балів за докторську ступінь в області науки, техніки, інженерії або математики) або за пропозицію роботи, в якій є дефіцит у Великобританії (20 балів), навіть якщо вони не заробляють стільки ж грошей.

Яка зараз система діє у Великобританії?

На даний час особам з країн ЄС не потрібна віза для роботи в Великобританії, тому що вони користуються свободою пересування – хоча існують обмеження на отримання певних пільг. Для тих, хто знаходиться за межами ЄС, вже існує система, заснована на балах. Ці бали вже нараховуються за знання англійської мови, спонсорство з боку компанії і досягнення порогового рівня заробітної плати.

Максимальна кількість виданих робочих віз – ліміт встановлений на рівні близько 21 тис на рік. Існує чотири “рівня” візи, які оцінюються за балами. Є кілька інших типів віз, з різними правилами – наприклад, сімейні візи для подружжя та родичів людей, які приїжджають за робочою візою.

Візи по чотирьом “рівнями” оцінюються за балами:

  • тимчасові робочі, наприклад, люди, які приїжджають на сезонну роботу на ферми, беруть участь у  театральних виставах або благодійних проектах;
  • студенти;
  • кваліфіковані працівники;
  • люди з “винятковими талантами” або великі інвестори.

В рамках нової системи уряд продовжить пілотну програму для сезонних сільськогосподарських робітників. Але через неї не вдастся працевлаштуватися низькокваліфікованим або тимчасовим мігрантам.

Чому люди продовжують говорити про Австралію?

Австралія часто наводиться політиками в якості прикладу, хоча в Канаді та Новій Зеландії також існує система, заснована на балах. У них багато спільного з системою, яку Великобританія використовує для мігрантів з країн, що не входять в ЄС, хоча кожна система присуджує різну кількість балів за різні речі.

За словами Мадлен Сампшн (Madeleine Sumption), директора Міграційної обсерваторії Оксфордського університету, в таких системах “є тільки один спосіб потрапити всередину, і це якщо ви відповідаєте всім цим критеріям”. “Що британська система балів не робить, так це не оцінює людей за такими критеріями, як їх вік і кваліфікація. Британська система балів довіряє роботодавцю вирішувати, чи має ця особа кваліфікацію для виконання цієї роботи”.

В Австралії у віці від 25 до 33 років ви отримаєте 30 балів – і вже будете майже на півдорозі до порогу у 65 балів. У Сполученому Королівстві також немає такої децентралізованої системи, як в Австралії, в якій різні штати можуть намагатися залучити мігрантів з певними навичками. Шотландія зацікавлена ​​у впровадженні такого роду децентралізації, і 27 січня 2020 року лідер SNP Нікола Стерджон оприлюднила пропозиції щодо шотландської візі для усунення прогалин у навичках і “довгострокових демографічних змін”, які щоправда були швидко відкинуті в британському уряді.

Джерело: ВВС