Українці активно їдуть працювати до європейських країн. Це обумовлено тим, що рівень життя вдома значно впав, а в країнах Європи, навпаки, зростає. Середні зарплати у найбідніших країнах ЄС – 1000 євро. Для пересічного українця це суттєва сума. Тому не дивно, що сьогодні тільки в Польщі працює до 2 млн наших співвітчизників.

Але ці люди не розглядають Польщу як країну, де вони хотіли б залишитися назавжди. Перспективнішими виглядають країни “старої Європи” – Німеччина, Італія, Велика Британія тощо. Там українці думають про те, як отримати посвідку на проживання, а то й громадянство.

Чи перестають вони після цього бути українцями? Ні. Це залежить від того, як себе людина позиціонує, а не від документу. Чи є це порушенням законодавства України? Так. Що ж тоді має робити наша держава?

Не треба вигадувати велосипед. Варто подивитись на українські реалії та порівняти їх з європейськими країн-сусідів. Наприклад, у Німеччині подвійне громадянство заборонено. І це зрозуміло, бо паспорт цієї країни досить привабливий. Недарма основна маса біженців із Близького Сходу та Північної Африки прямує саме до Німеччини. А в Угорщині на подвійне громадянство дивляться спокійно, тому без проблем роздають свої паспорти громадянам України – етнічним угорцям.

Так як до Німеччини за всіма параметрами нам дуже далеко, то краще брати приклад з бідніших країн ЄС – Угорщини та Польщі. І дозволити українцям мати подвійне громадянство. Бо інакше втратимо мільйони співвітчизників, які налаштовані проукраїнські, хочуть і готові допомагати батьківщині. У сучасному відкритому світі заборони та бар’єри не допоможуть вирішити такі проблеми, як бідність, відсутність перспектив, погану освіту та медичне забезпечення.

Аби українці залишалися українцями, держава не повинна бігати за ними з батогом, а підтримувати. Тоді люди, не зважаючи на наявність іншого громадянства, будуть залишатися українцями по суті.

Не можна оминути і питання Росії. Триває війна, а один із методів просування російської агресії – роздача їхніх паспортів на територіях прилеглих країн. І якщо українець захоче отримати російський паспорт, ніхто не може йому заборонити. На папері війни немає. Як притягнути таких людей до відповідальності – питання невизначене. Тут вже повинні включатися наші спецслужби і уважно стежити за нашими співвітчизниками з російським паспортом. Особливо, якщо ті себе позиціонують, як росіяни, які живуть в Україні та мають активну проросійську позицію.

Неможливо будувати одночасно демократичне та авторитарне суспільство. Тому не вийде в одному місці виступати за права громадян, а в іншому їх урізати. Так і з подвійним громадянством – не можна забороняти його, якщо людина хоче отримати паспорт іноземної держави. Особливо в сучасних реаліях. Але питання перемоги у війні – це тест на спроможність держави себе захистити. І якщо ми його пройдемо, вже за років 10 побачимо купу бажаючих іноземців отримати саме українське громадянство.

Джерело: Gazeta.ua