Як в 2018, так і в 2019 році номінальна заробітна плата у США зросла більш ніж на 3%, що є найшвидшим зростанням з моменту, що передував кризі більше десяти років тому. Американці, що знаходяться в нижній частині ринку праці, роблять це особливо добре. За останній рік зарплати тих, хто не має атестату про повну загальну середню освіту, виросли майже на 10%. Цікаво, що це сталося і тому, що Америка стала значно менш дружелюбна до іммігрантів, які, на думку багатьох, крадуть робочі місця у місцевих жителів і знижують зарплати менш освічених людей. Ці два феномени можуть бути пов’язані між собою, але тільки на деякий час.

Вперше за півстоліття американське іммігрантське населення, мабуть, стійко знижується, як в абсолютному вираженні, так і в процентному відношенні до загальної кількості. Чиста міграція в Америку (тобто різниця між тими, що приїжджають і виїжджають) скоротилася до 595 000 чоловік в 2019 році, що є найнижчим показником за більш ніж десять років. Це глибоке зрушення в країні, яка часто пишається своєю відкритістю по відношенню до сторонніх.

Кількість висококваліфікованих іммігрантів продовжує зростати. Аеропорт Сан-Франциско залишається таким же переповненим інвесторами-технологами з усього світу. Замість цього, схоже, що загальне скорочення чисельності частини населення, що народилися за кордоном, є результатом скорочення числа низькокваліфікованих мігрантів. Ці цифри почали знижуватися ще десять років тому через початок у 2007-му році економічного спаду, який змінив демографічну ситуацію в Мексиці і привів до посилення прикордонного контролю. Останнім часом число малокваліфікованих мігрантів, мабуть, знову скорочується. Ймовірно, це є наслідком політики, що проводиться президентом Дональдом Трампом, а також його відштовхуючої риторики проти іноземців.

За зростанням заробітної плати в Америці криється безліч чинників. Попит на робочу силу виключно високий – безробіття становить 3,6%, що дає деяким працівникам більше можливостей для ведення переговорів. Амбітне підвищення мінімальної заробітної плати на державному рівні в останні роки збільшило її у низькооплачуваних працівників. Номінальна заробітна плата зростає не тільки в Америці, але і у всіх багатих країнах, навіть незважаючи на те, що в багатьох з них продовжує швидко зростати частка тих, хто народилися в інших країнах.

Проте, є клаптики свідоцтв того, що деякі працівники отримують вигоду від зростаючої антипатії Америки до іммігрантів. Гордон Хенсон з Гарвардського університету вважає, що якщо вплив зниження міграції низькокваліфікованих робітників проявиться де-небудь, то це буде стосуватися трьох конкретних професій: домогосподарки, будівельники і обслуговуючий персонал, а також монтажники гіпсокартонних конструкцій. Ці професії в значній мірі залежать від робочої сили іммігрантів, а надані ними послуги не можуть бути предметом міжнародної торгівлі. За підрахунками журналу The Economist, середня заробітна плата за цими професіями зростає значно швидше, ніж по іншим низькооплачуваним професіям.

Інтригуючі докази також з’являються завдяки географії. Згідно з дослідженням Вільяма Фрея з аналітичного центру Інституту Брукінгса (William Frey), в п’яти великих районах країни, де щільність населення висока, в 2010-18 рр. спостерігалося абсолютне скорочення чисельності людей, що приїхали з-за кордону. Заробітна плата в цих районах, за нашими підрахунками, в даний час зростає на 5% в рік. У Клівленді, який знаходиться в одному з таких районів, є осередки крайньої убогості, але, схоже, справи йдуть краще, ніж раніше. Багато з  грандіозних будівель в центрі міста перетворюються в розкішні лофти для міленіалів.

Очевидне короткострокове підвищення заробітної плати може спонукати політиків піти далі. Натхненні президентом, деякі республіканські сенатори наполягають на скороченні імміграції наполовину, щоб, за їхніми словами, підвищити заробітну плату робітників. Однак кілька недавно опублікованих наукових робіт, в яких розглядаються інші випадки, коли Америка обмежувала імміграцію, свідчать про те, що ці епізоди в кінцевому рахунку не принесуть ніякої користі корінним робітникам і навіть можуть завдати шкоди їхньому здоров’ю.

Обмеження щодо китайських робітників були одними з перших антиміграційних заходів Америки. Мері Кулідж, яка написала одне з перших в світі досліджень впливу імміграції на оплату праці, не бачила ніякої користі від вигнання. Зниження заробітної плати в Каліфорнії, яке мотивувало реформу, стверджувала вона в 1909 році, було “викликано рядом причин, з якими китайська конкуренція не мала нічого спільного”. Вигнання мало що зробило для збільшення доходів. Кілька десятиліть потому Америка провела свою першу велику імміграційну реформу, вперше виключивши іммігрантів з Європи. У статті, опублікованій в грудні Реном Абраміцкім зі Стенфордського університету і його колегами, йдеться, що після закриття кордону в 1920-х рр. доходи місцевих робітників фактично знизилися.

Джованні Пері з Каліфорнійського університету в Девісі і його колеги виявили, що під час Депресії уряд штату і місцеві органи влади відправили в Мексику до 500 000 жителів мексиканського походження, що було кроком, спрямованим на підвищення американської заробітної плати. У містах, які зазнали більшої кількості репатріації, практично не відбулося жодних змін або навіть зниження рівня зайнятості та заробітної плати корінного населення. В іншому документі, підготовленому Майклом Клеменсом з Центру глобального розвитку і двома його колегами, розглядається питання про висилку 500 000 мексиканських сезонних робітників в 1960-х роках і робиться висновок про те, що таке вислання “не привело до підвищення зайнятості або заробітної плати місцевих робітників “.

Урок, отриманий з усіх цих робіт, полягає в тому, що з часом економіка пристосовується до скорочення числа іммігрантів. У короткостроковій перспективі в міру скорочення пропозиції робочої сили місцеві трудящі цілком можуть розраховувати на підвищення заробітної плати. Але потім підприємства переорієнтують виробництво на випуск менш трудомісткої продукції; місцевих беруть на роботу, раніше зайняту іноземцями, яка може бути гірше оплачуваною, а боси вкладають кошти в оновлення обладнання, що може знизити заробітну плату працівникам, що залишилися.

Навіть очевидне короткострокове підняття заробітної плати є слабким економічним аргументом на користь жорстких імміграційних обмежень. Мігранти несуть із собою економічні наслідки далеко за межами ринку праці. Вони стимулюють інновації та підприємництво і допомагають налагоджувати торговельні зв’язки між Америкою і їх рідними країнами. Міграція як низькокваліфікованих, так і висококваліфікованих фахівців пов’язана з більш високою продуктивністю праці.

У міру старіння Америки їй знадобиться набагато більше людей, готових працювати в сфері охорони здоров’я. Дослідження демонструють позитивний зв’язок між імміграцією та довгостроковим економічним зростанням і, отже, в кінцевому рахунку, рівнем життя всіх американців. Імміграційний обмежувальний підхід адміністрації Трампа може привести до тимчасового підвищення заробітної плати низькооплачуваних працівників зараз, але ціною майбутнього процвітання країни.

Джерело: The Economist