Компанії, що допомагають українцям влаштуватися на закордонну роботу, заженуть у тінь.

У 2018 році не менше півмільйона українців неминуче будуть обмануті шахраями, які пропонують свої послуги при працевлаштуванні за кордон. Виною всьому нові умови ліцензування брокерських компаній, які затвердив Кабмін на минулому тижні. Учасники ринку стверджують – уряд зробив все, щоб вбити легальний ринок закордонного працевлаштування українців.

Благими намірами

У супровідних документах до постанови КМУ №140 чиновники вказують, що завдання внесених змін – захистити українців від недобросовісних посередників. Тому вони пропонують заборонити брати компаніям з клієнтів передоплату, зобов’язують організувати офіс в нежитловому приміщенні, створити веб-сайт і найняти в штат юриста з вищою освітою. Перекласти бізнес на нові рейки потрібно в термін до 2-х місяців.

«Ці зміни вперше були анонсовані ще минулої весни. З тих пір ми провели масу обговорень з Мінсоцполітики і, здавалося, були почуті. Однак Кабмін в підсумку прийняв вихідну версію документа, не врахувавши побажань учасників ринку», -пояснив президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

За його словами, новий порядок ліцензування неминуче призведе до подорожчання послуг легальних брокерів, так що конкурувати з сірими посередниками їм буде практично неможливо. Адже останнім не потрібно буде платити дорогу оренду в бізнес центрі, витрачатися на розробку і підтримку сайту, а також платити зарплату юристу або оплачувати послуги юркомпанії.

В кінцевому підсумку спроба захистити українців від недобросовісних посередників і відвертих шахраїв призведе до зворотних результатів: кількість постраждалих українців тільки збільшитися. За прогнозами Воскобойника, в 2018 році таких тільки в польському напрямку може виявитися близько 0,5 млн осіб.

Суди за гонорари

Крім суто технічних вимог, які збільшать витрати легальних кадровиків, Кабмін зобов’язав їх вказувати в контракті всі істотні умови працевлаштування. Включаючи умови праці, розмір зарплати, відрахування з заробітної плати, графік роботи і відпочинку, термін дії трудового договору і умови його розірвання.

При цьому посереднику суворо заборонено брати з людини оплату до тих пір, поки не буде підписано акт виконаних робіт. Подібна заборона діяла і раніше, проте за новими правилами, підписати документ можна лише в тому випадку, коли реальні умови праці відповідають описаним в контракті або виявляються ще краще.

А ще до укладення договору про надання послуг, посередник буде зобов’язаний безкоштовно розповісти клієнту про умови праці та проживання в державі працевлаштування.

«Так виходить, що компанія не має ніяких гарантій оплати, крім підписаного з клієнтом договору. Вона працевлаштовує людини, дає йому всі належні за законом консультації. Потім він їде працювати, переконується, що все в порядку. І бажання платити посереднику випаровується. Останньому залишається тільки вимагати сплати через суд», – нарікає Воскобойник.

Його колеги жартують: тут-то і стане в нагоді нав’язаний Кабміном юрист. Без роботи він точно не залишиться.

Нелегали правлять бал

Втім, кажуть експерти, судитися, можливо і не доведеться. Оскільки затверджені Кабміном правила просто вб’ють легальний ринок. Одні компанії закриються, інші здадуть ліцензії і підуть в тінь. Хоча і зараз статистика не на користь законних брокерів.

Наприклад, в 2015 році Польща видала українцям 763 тис запрошень на роботу. З них лише 6,1 тис працевлаштувалися через ліцензовані компанії. Роком пізніше на роботу до західного сусіда виїхали вже 1,3 млн осіб. Через легальні фірми – тільки 9,5 тис. У 2017-му за 1,7 млн ​​польських запрошень через “білих” посередників поїхали 12,4 тис українців.

«Це означає, що послугами легальних компаній користуються лише 0,6-0,7% від усіх людей, які заїжджають на роботу за кордон. Тобто сфера працевлаштування через ліцензованих посередників знаходиться на межі статистичної похибки. Прийняті зміни в черговий раз заганяють цей бізнес в ще гірші умови. А значить число ліцензіатів знову скоротиться», – пояснив Воскобойник.

І додав, що їх місце займуть сірі посередники і звичайнісінькі шахраї. Так що ніякого полегшення благі наміри Кабміну українцям не принесуть.

Джерело: UBR