Українці отримують все нові можливості подорожувати до Європи за невисокими цінами. Хоча ірландський лоукостер Ryanair так поки і не вийшов на вітчизняний ринок, інші авіакомпанії пропонують досить конкурентні тарифи для пасажирів. Однак бюджетні рейси доступні далеко не в будь-якому напрямку. “Апостроф” з’ясовував, які країни найбільш популярні і з чим це пов’язано.

Незважаючи на відмову найбільшої бюджетної авіакомпанії Європи Ryanair виходити на ринок України, в країні з’являється все більше доступних рейсів. Відбувається це як завдяки появі нових перевізників, так і за рахунок розширення мережі маршрутів компаній, які вже працюють на українському ринку. Так, “Міжнародні авіалінії України” вводять більш гнучкі умови, що дозволять знизити вартість польотів. Єдиний повноцінний лоукостер, який сьогодні працює в Україні, – угорська компанія Wizz Air – анонсував на 2018 рік нові напрямки.

Крім того, найближчим часом очікується прихід нових перевізників. Уже в цьому році на український ринок має вийти італійська Ernest Аirlines. Літаки цієї авіакомпанії літатимуть з Києва в Мілан (Бергамо) і Неаполь, а зі Львова – в Мілан, Неаполь і Венецію. Базова ціна на більшість з цих рейсів складе 49 євро.

Раніше міністр інфраструктури Володимир Омелян анонсував на 2018 рік прихід в Україну лоукостерів EasyJet і Germanwings. Втім, Ryanair також може вийти на український ринок в наступному році.

За трудовими мігрантами

Нескладно помітити, що недорогі авіаційні маршрути в основному прокладаються в ті країни, де зосереджені найбільші трудові діаспори українців. Серед них особливо виділяються Польща і Німеччина. Наприклад, Wizz Air з Києва літає в сім німецьких і шість польських міст. Також непогано освоєна Італія.

Згідно з даними опитування, яке на початку 2017 року провела соціологічна група “Рейтинг”, найбільше українських громадян виїжджали на роботу в Польщу – 36%. Друге місце утримує Росія – 25%, по 5% працювали в Чехії і Німеччини, 3% – в Італії, решта – в інших країнах. При цьому останнім часом українці проявляють значний інтерес до Німеччини.

“У соціологічному опитуванні, проведеному у вересні цього року, 37% опитаних назвали саме Німеччину країною, куди б вони хотіли виїхати на роботу. В минулому році таке бажання висловили 23%. Тобто зростання настроїв очевидне. Центральний банк Німеччини повідомив недавно, що в 2016 року українці перевели звідти в Україну 56 млн євро – це найвищий показник за останні п’ять років, – розповів президент Всеукраїнської асоціації компаній міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник. – Природно, транспортні компанії не будуть стояти осторонь від такого потенційного потоку пасажирів”.

Колишній заступник міністра інфраструктури України Олександр Кава відзначає, що така ситуація не унікальна для України. “Якщо ви подивитеся на польську мережу польотів лоукост-авіакомпаній, то ви побачите два основні сегменти. Перший – це гастарбайтери, які працюють в країнах Скандинавії, в Великобританії і Ірландії, другий напрямок – популярні місця відпочинку. В Україні, в принципі, лоукостерами застосовується подібна модель”, – сказав він.

Експерт громадської компанії “Європатруль” В’ячеслав Коновалов вважає таку тенденцію цілком логічною. За його оцінками, частка трудових мігрантів на лоукост-маршрутах складає приблизно 30-40%.

Закрите небо Парижа

У той час, як одні країни Євросоюзу охоче відкривають для українців своє небо, інші, навпаки, з цим не поспішають. Пов’язано це з тим, що Україна досі не підписала з ЄС угоду про єдиний авіаційний простір (так зване “відкрите небо”). Труднощі виникли через неврегульованість статусу аеропорту Гібралтару, який належить Великобританії, але знаходиться на спірній з Іспанією території. У зв’язку з цим на сьогодні діють двосторонні договори України з різними країнами Європейського союзу.

Деякі з цих угод цілком ліберальні і дозволяють збільшувати число рейсів на відповідних напрямках. Так, наприклад, немає особливих проблем з Німеччиною. Досить ліберальна угода діє між Україною та Італією.

А ось тим українським туристам, які хотіли б провести романтичний уїк-енд в Парижі, доведеться розщедритися на авіаквитки, тому що з України лоукостери в столицю Франції не літають.

“Що стосується Франції, там ситуація така: оскільки Україна так і не підписала угоду з ЄС про єдиний авіаційний простір, нинішня двостороння угода з Францією дуже жорстка. Там передбачається 14 частот в тиждень для кожної зі сторін і по одному перевізнику. З української сторони всі частоти використовує МАУ, а з європейської – Air France. а з приводу переговорів, які Україна ініціювала з питання про збільшення кількості слотів, французи сказали: “Дякую, не треба”, – зазначив Олександр Кава, додавши, що аналогічна ситуація складається з Нідерландами. – Там KLM і МАУ розібрали всі частоти”.

Джерело: Апостроф