Міністерство Родини, праці та соціальної політики пропонує підвищення мінімальної оплати праці в 2019 році до 2250 злотих, а погодинної ставки — до 14,70 зл. Як повідомляє сайт економічних новин forsal.pl з посиланням на Dziennik Gazeta Prawna, така пропозиція буде оголошена в ході найближчого засідання Ради міністрів.

Водночас, таку позицію не поділяє міністерство фінансів. Зазначена квота є більшою на 33 злотих від підвищення гарантованого законодавством (з нього виникає, що мінімальна зарплата має збільшитися у порівнянні з попереднім роком щонайменше на 117 зл). Згідно з підрахунками міністерства праці мінімальна зарплата в такому випадку становила б 47 відсотків від середньостатистичної.

Однак таке співвідношення не задовільняє профспілки. На їхнє переконання це співвідношення є дещо меншим від запланованого на цей рік, а саме 47,3 відсотка. Через це, таке підвищення профспілки оцінюють негативно й обіцяють і надалі наполягати на своєму, що мінімальна платня має становити половину від середньої, а це має складати 2383 зл.

Міністерська пропозиція не відповідає також озвученим раніше вимогам спілки “Солідарність” і Форуму профспілок. Перша з названих організацій сподівалася на підвищення на 178 злотих. Друга пропонує змінити формулу розрахунку мінімальної зарплати. На думку Форуму мінімалка має становити половину від середньої зарплати в економіці за останній квартал попереднього року. Інші пропозиції в справі найменшої зарплати мають представники працедавців. Чотири об’єднання працедавців дійшли згоди та запропонували аби підвищення мінімальної зарплати в наступному році складала законний мінімум, тобто 117 зл.

Як наголошують підприємці, великі фірми можуть впоратися і з підвищенням на 33 зл більшим. Однак для менших фірм і компаній із бідніших регіонів може стати проблемою таке суттєве збільшення виплат. Такі суттєві розбіжності у поглядах на розмір мінімальної зарплати означають, що уряду не легко буде дійти згоди в тій справі з усіма зацікавленими сторонами.

Уряд має представити свою офіційну пропозицію про підвищення мінімальної зарплати до 15 червня. Після цього розпочнуться перемовини з профспілками та працедавцями. Якщо не вдасться дійти компромісу, то уряд встановить підвищення мінімалки своїм розпорядженням, котре має видати до 15 вересня. Нагадаємо, що мінімальна зарплата з 1 січня 2018 року становить 2100 злотих брутто. Ця сума становить 47,3 відсотка від прогнозованої середньої платні у національній економіці на 2018 рік. У свою чергу мінімальна погодинна ставка становить на сьогодні 13,70 зл.

Джерело: Наша Польща