Збільшення мінімальної заробітної платні до 3 тисяч злотих до кінця 2020 року, і до 4 тисяч злотих уже до 2023 року. Такі передвиборчі обіцянки пролунали в суботу під час конференції провладної партії ПІС у Любліні. Серед спікерів, які це озвучили, були провідні особистості партії влади – лідер і ідейний натхненник Ярослав Качинський, колишня прем’єр Беато Шидло та її теперішній наступник, чинний голова уряду Матеуш Моравецький.

На думку економічних експертів такий розвиток подій цілком імовірний, хоча й залежить від багатьох факторів. Як наголосив директор Польського Економічного Інституту Пьотр Арак, якщо йдеться про мінімальну зарплату в Польщі, то в останні роки вона стрімко зростає, при цьому цей ріст не спровокував додаткових негативних явищ на ринку праці, а також збільшення чорних зарплат. Тому, за його оцінкою, збільшення мінімалки до 3 тисяч злотих у 2021 році є цілком досяжним, адже при втриманні динаміки зросту платні на сучасному рівні, таке збільшення знаходиться на рівні близько половини від середньої зарплати в економіці – а точніше близько 53 відсотків. І якщо мінімальна зарплата на рівні 3 тисячі у 2021 році, цілком досяжна мета, то от 4 тисячі в наступних роках, означатиме надто стрімкий зріст, який уже буде залежати від міжнародної економічної ситуації й треба спостерігати, як ця кон’юнктура виглядатиму після 2021 року. Водночас вкрай складно передбачити, як поведеться світова економіка після 2022 року, особливо зважаючи на те, що на світ чекає Брекзит, а також наслідки економічного протистояння Китай-США.

Можливо, що Польща спільно з глобальною економікою встане на швидкі рейки зросту й буде розвиватися з темпом 4,5 – 5 відсотків на рік. Натомість у ситуації, коли економіка зважаючи на зовнішні впливи не розвиватиметься в такому темпі, то обіцянка може виявитися складною для реалізації.

Водночас, експерт сподівається, що до збільшення зарплат докладеться пакет змін, який зменшує обтяження підприємців. Як це позначиться на зарплаті? Ще в травні профільне міністерство запропонувало з 1 січня 2020 року збільшити розмір мінімальної зарплати з сьогоднішніх 2250 зл до суми 2450 злотих. Обговорення розміру підвищення на сьогодні ще тривають, однак з нового року зарплата гарантовано зросте.

Джерело: Наша Польща