Україна, багато років робила ставку на долар, а тепер стала поступово переходити на євро. Як підрахував керуючий директор “Кредит Оптима Банк” Ігор Львов, обсяги готівкових операцій в євровалюті вже виросли в 1,5 – 2 рази. “Якщо раніше ми говорили, що 80% готівки валютообмінних операцій відбувається в доларах, 15% припадає на євро і ще 3 – 5% на інші валюти, то сьогодні близько 25%, а то і всі 30% – це операції в євро” , – констатував він.

Найпопулярніша операція в останні місяці – викуп банками євровалюти у населення. “Півтора роки тому одне середньостатистичне відділення банку викуповувало 1 000 євро в день. Сьогодні ця сума доходить до 1 500 євро. Чим більше заробітчан їдуть в Європу, тим більші суми звідти приходять в нашу країну “, – підкреслив Львів.

Експерти пояснюють – позначилася зміна географічних переваг гастарбайтерів. Якщо 2012 – 2013 рр. до 20% українців заробляли в Росії, то вже до кінця 2016 року – лише 12 – 13%. Багато хто вирішив перебратися до Польщі: число українських трудяг в цій країні виросло в чотири рази, а їх частка в загальній масі закордонних працівників досягла 30%. У минулому році було поставлено абсолютний рекорд: Польща видала українцям 1,3 млн запрошень на працевлаштування.

“Більше 90% українців в Польщі працюють легально. 94% працюючих задоволені умовами, як показало опитування агентства OTTO Work Force. Число бажаючих працювати в Європі зростає. Ми в лютому провели своє соцдослідження, яке показало, що з тих 25%, хто працював в Росії, повторно готові повернутися тільки 6% “, – зазначив президент Всеукраїнської асоціації компаній з працевлаштування за кордоном Василь Воскобойник.

Саме географічний фактор спровокував збільшення грошових переказів в євровалюті. За обсягами вона вже наздогнала долар. “Обсяги перерахувань в євро росли поступово, відчутно це стало в останні півроку. Якщо раніше в середньому на еквівалент 10 тис виплачуваних доларових переказів припадала лише 1 тис у євро, то зараз доходить до 6 тис євро. А ось рублеві перекази майже зникли. У 2013 році ми виплачували до 5 млн в день, вже в 2016-му – лише 500 тис”- розповів директор департаменту банкнотного банкингу АБ “Експрес-банк” Андрій Львів.

Середня сума европеречісленія зараз становить 300 – 400 євро. Більше довіряти європейській валюті стали і нелегальні валютні міняйли: за останні півроку її частка на чорному ринку зросла з 10% до 20%. “Це пов’язано з обслуговуванням сірих імпортерів, у яких також збільшилася кількість контрактів в євро. Це породжує попит на євровалюту. Йдеться про угоди 100 тис євро і вище”, – зазначив колишній директор казначейства Комерційного індустріального банку Андрій Пономарьов.

Поки банкіри в основному скуповують євровалюту, але скоро почнуть її продавати. В першу чергу туристам, які окрилені безвізовим режимом з ЄС, вже мріють про активних подорожах по Старому світу. “Якщо рік-два тому на продані 100 одиниць валюти в доларовому еквіваленті доводилося 15 євро, то зараз це вже 25 – 30 євро. Хтось купує, виїжджаючи на роботу, а хтось для турпоїздок”, – пояснив Ігор Львов.

Середній обсяг купівлі – 200 євро на один паспорт: до речі, це вдвічі більше показника 2016 р. “Динаміка цікава. Під час ажіотажу 2014 – 2015 рр. в середньому одна людина купувала в місяць 300 євро. У період штилю 2016 року попит і покупка євро зрівнялися. Здавали і купували в середньому по 100 євро. Зараз, в середньому одна людина купує вже 200 євро”, – уточнив Львів.

Джерело: Finance.ua