Невдовзі розпочнеться новий навчальний рік у польських вищих навчальних закладах. Цього року, як і раніше, до Польщі прибуде чимало іноземних студентів, які обрали цю країну для здобуття вищої освіти. Серед них – найбільше українців.

Частина університетів у Польщі пропонує різні курси, заняття, аби трохи полегшити адаптацію цим студентам перед навчальним роком. В основному, це – курси польської мови, однак цього замало для того, аби молоді люди, часто неповнолітні, могли дати собі раду з різними справами у чужій країні. Працівники Університету Марії Кюрі-Склодовської в Любліні та Люблінської Політехніки Анна Тимець та Антон Блажеєв розповідають про особливості цьогорічної вступної кампанії, а також про альтернативні пропозиції для першокурсників, які сприяють їх кращій інтеграції у місті та країні загалом.

– Цього року ввійшов в дію новий закон про вищу освіту в Польщі, інші правила прийому та інші можливості для іноземців. Зокрема, більша кількість осіб має можливість навчатися безкоштовно, – розповідає Анна Тимець з Бюро промоції Університету Марії Кюрі-Склодовської. Найцікавішим нововведенням, яке почало діяти з цього навчального року, – це знання польської мови. Якщо людина має державний сертифікат на знання мови на рівні С1, то має можливість вчитися безкоштовно. Якщо ж йдеться про осіб із польським походженням, то раніше право до безкоштовного навчання мали особи, які вже мали Карту поляка «на руках». Зараз достатньо мати рішення від консула про підтвердження польського походження. І така особа також має право безкоштовно навчатися у Польщі. Але для осіб із польським походженням чи з картою постійного перебування, чи з картою на поєднання з родиною є додаткова перевірка знання мови у формі он-лайн тесту, який запровадив університет. Завдання мовного тесту рівня В1-В2.

Здебільшого, університети, у яких навчаються молоді українці, організовують підготовчі інтенсивні курси, переважно, мовно-краєзнавчого характеру. Вони тривають кілька тижнів перед початком навчання. Такі курси польської мови є у Люблінській Політехніці. Однак, крім цього, один із працівників Центру східного партнерства Антон Блажеєв, який відповідає за прийом студентів зі Сходу, з власної ініціативи проводить екскурсії по студмістечку, місту, організовує зустрічі зі старшокурсниками для новоприбулих студентів. Такі ініціативи значно полегшують адаптацію молодим людям у нових умовах.

Як зазначає Антон Блажеєв, наприкінці такого інтеграційного курсу для першокурсників відбувається теренова гра по місту та студмістечку, у якій вони повинні виконати різні завдання – від того, як забронювати кімнату для друзів чи родичів у гуртожитку до того, де знаходиться якийсь центр культури чи театр.

Протягом першого курсу і всього навчання щотижня студенти зустрічаються на спільні ігри, за бажанням можуть долучитися до музичного гурту «Głośne szepty», який вже декілька років успішно творять українські студенти в Любліні, можуть бути волонтерами на різних подіях і в різних організаціях. Інформація про ці всі ініціативи виходить саме від Антона Блажеєва. За його словами, молодій людині, яка дуже часто не знає добре мови, приїхавши до нової країни, така підтримка вкрай важлива.

Джерело: Польське радіо