Збільшення відсотка працівників з України, котрі хочуть переїхати до Польщі, підтвердило друге дослідження «Українці на польському ринку праці: досвід, виклики та перспективи. Звіт EWL», що презентували цього тижня у Варшаві.

«Вирішальною підставою бажання залишитися у нашій країні є вища якість життя. Однак це стосується не лише фінансових міркувань, а й соціальної інтеграції, а також невеликого мовного бар’єру. Я вважаю, що культурна близькість – це той фактор, завдяки якому ми зможемо боротися за працівників з України», – наголосив Анджей Коркус президент правління компанії EWL S.A., що займається працевлаштуванням іноземців зі Східної Європи та Азії.

Це дослідження було проведене EWL. S.A, Фундацією підтримки мігрантів на ринку праці «EWL» та Студіями Східної Європи Варшавського університету. Воно показало, що на одну третину збільшився відсоток українських працівників, котрі хочуть переїхати і залишитися у Польщі. Понад 40 відсотків з них має вищу та неповну вищу освіту.

Серед аргументів на користь життя у Польщі громадяни України називають вищу якість життя – 66,5%, добрий заробіток та ліпші перспективи для дітей – 46%. Понад три чверті респондентів, котрі обмірковують переїзд до Польщі, вважають, що надання їм посвідки на постійне проживання у Польщі вплине на їхнє рішення про переїзд. Майже дві третини громадян України, котрі працюють у Польщі і обмірковують можливість залишитися, планують також перевезти до країни свої сім’ї.

Змінилися також очікування українських громадян щодо їхніх заробітків у Польщі. Якщо у 2018 році найбільшу групу респондентів (понад 40%) становили особи, котрі хотіли мінімальної погодинної ставки, то в 2019 році за таку оплату праці погодилося працювати тільки 6% громадян України. Удвічі збільшилася група працівників, яка хоче заробляти від 13 до 15 злотих нетто за годину (33%), а частка респондентів, що очікують 15-20 злотих нетто за годину, збільшилася майже утричі (19%).

Найчастіше громадяни України приїжджають на заробітки до Польщі на підставі робочої візи – 60%. Однак, у порівнянні з торічним дослідженням, на понад 5% збільшилася частка українських працівників, котрі перебувають у Польщі на підставі безвізового руху між Україною та ЄС. На жаль, працівники з України досі стикаються із недобросовісністю з боку роботодавців. Майже 28% респондентів визнали, що стикалися із негативними ситуаціями під час оплати праці та пропозицій роботи, коли справжні умови працевлаштування відрізнялися від заявлених.

В останній частині дослідження говориться про те, які умови праці та перебування впливають на рішення про вибір даної країни як цілі заробітків. Головні причини, через які дехто планує виїзд з Польщі до Німеччини – це вищі заробітні плати (86,7%) та вищий рівень життя – 44,4%.

«Ми маємо ряд переваг, але працівник з України має вже ряд інших можливостей, наприклад, інших ринків праці. Змінився теж повністю профіль працівника – він ліпше освічений, досвідчений та свідомий. Беручи до уваги ці фактори, нині маємо останню можливість, аби змінити процедури, що регулюють триваліше перебування працівників у нашій країні», – наголосив Анджей Коркус.

Джерело: Польське радіо