Рік 2019-ий був роком рекордно низького безробіття і зростання зарплатні, – підбиває підсумки віце-міністр родини, праці і суспільної політики Польщі Станіслав Швед. За останніми даними Головного статистичного управління, рівень безробіття в листопаді становив 5,1%. Натомість дані за грудень, на думку віце-міністра, цей рівень буде нижчим за передбачений державним бюджетом. Це може, – вважає Швед, – бути 5,2%, тоді, як у бюджеті на 2019 рік заплановано 5,4%. Віце-міністр додає, що якби у році, що закінчується, вдалося провести реформу управлінь праці, то безробіття було б ще нижчим, оскільки багато хто реєструється, аби мати медичне страхування.

Становище працівників поліпшилося не тільки через ліпші можливості знайти працю, але й завдяки зростанню заробітної платні, – наголошує Швед. Він нагадує, що мінімальна ставка цього року зросла до 2250 злотих (без відрахувань), а з першого січня становитиме 2600 злотих, що означає зростання на 15,6% за рік. Своєю чергою, введена 2016 року мінімальна годинна ставка у 2019-му році сягнула 14,7 злотих, а з 2020-го рівнятиметься 17 злотим за годину. З нового року з мінімальної платні буде також виключений додаток за стаж, що віднині не матиме впливу на розмір мінімальної зарплатні.

Віце-міністр звернув увагу на те, що його відомство працює над змінами, покликаними врегулювати перебування іноземців у Польщі. Насамперед ідеться про процедурні спрощення для працівників з України, Білорусі, Росії, Молдови, Грузії та Вірменії. Окрім цього, готуються зміни, що стосуються працевлаштування іноземців, аби кожен, хто приїздить до Польщі на роботу, був сильніше зв’язаний зі своїм працедавцем: фірми скаржаться, що частим явищем є перехоплювання працівників. «Хтось працює на будівництві, під’їздить автобус, забирає людину просто з риштування і вже її немає», – наводить приклад Швед. Так не може бути, – каже він, – коли іноземець не несе жодної відповідальності за те, що кидає працю. Пошук вирішення цієї проблеми непростий, але її треба вирішити, – наголошує віце-міністр, додаючи, що Польща працевлаштовує понад 50% громадян третіх країн, що приїздять до Європейського Союзу.

Джерело: Польське радіо