Гість Польського радіо – Якуб Дудзяк, експерт Управління у справах іноземцівУкраїна залишається лідером в контексті країн походження іммігрантів у Польщі?

– Переважають громадяни України. Це, зрештою, нікого вже не дивує. У польських містах, особливо метрополіях і великих осередках, присутність українських громадян є помітною. Починаючи від 2014 року українці приїжджають до нас щораз охочіше. Згаданий 2014 рік дав початок масовій імміграції. Більшість громадян України перебуває у Польщі на підставі віз. Отже, цю міграцію можна назвати тимчасовою. Часто вона теж має ротаційний характер – тобто люди їдуть до Польщі, працюють тут якийсь час, потім повертаються в Україну, потім знову їдуть до Польщі. Але останнім часом спостерігаємо інший тренд – громадяни України складають заяви про дозвіл на тимчасове або постійне перебування на території Польщі. Отже, вони думають про Польщу як цільову країну.

Ви назвали громадян України найбільшою групою іноземців, котрі іммігрують до Польщі. Хто ще?

– На другому місці серед найчисельніших груп іноземців, котрі у цьому році склали документи на дозвіл на перебування, є громадяни Білорусі, на третьому – громадяни Індії. Численними є теж групи громадян В’єтнаму та Китаю. Якщо ж говорити про числа, то громадяни Білорусі цьогоріч склали 7 тисяч заяв про дозвіл на перебування у Польщі. Імміграція з Білорусі має дещо іншу специфіку, ніж українська. А полягає вона у тому, що громадяни Білорусі частіше складають заяви на постійне перебування у зв’язку з польським походженням, серед них переважають власники Карти Поляка. Громадяни Індії приїджають до Польщі з метою навчання в університетах та працевлаштування. Громадяни України теж охоче вчаться у Польщі, а також приїжджають щоб працювати. Найчастіше громадяни України складають заяви на тимчасове перебування (дозвіл видається до трьох років).

Це означає, що після трьох років перебування радше продовжується, чи іноземець виїжджає з Польщі?

– Якщо йдеться про економічних мігрантів, тобто людей, котрі приїжджають до Польщі з метою працевлаштування, то можемо стверджувати, що Польща є для них цільовою країною. Вони тут планують поселитися. З євросоюзних даних бачимо, що громадяни України найчастіше клопочуються про дозвіл на перебування саме у Польщі. І Польща видає таких дозволів найбілше, також найчастіше з усіх країн ЄС Польща видає громадянам України довготермінові візи. Немає теж такого тренду, що громадяни України виїжджають з Польщі далі на Захід.

Хоча, починаючи від 11 червня, можуть.

– Так, в рамках безвізового режиму, який почав діяти 11 червня. Але в рамках «безвізу» іноземці не можуть працювати. Натомість ми бачимо, що основний характер української міграції – трудовий. Мусимо теж пам’ятати, що Польща забезпечує громадянам України, Росії, Молдови, Грузії, Вірменії та Білорусі спрощений доступ до польського ринку праці. Я маю на увазі заяву про намір працевлаштувати іноземця, на підставі якої іноземці можуть працювати у Польщі півроку. Це дуже важливий чинник, який, безперечно, заохочує громадян цих шістьох країн до приїзду і працевлаштування у Польщі. Наскільки мені відомо, в жодній іншій євросоюзній країні немає такого спрощеного досутупу до ринку праці.

Чи працевлаштування – це основна причина імміграці?

– Якщо говорити про дозвіл на перебування на території Польщі, то працевлаштування як причина вказується у 75% усіх заяв. Отже, переважна більшість іноземців тут працює. На другому місці – навчання. Отже, до нас приїжджає молодь, котра хоче у польських вишах здобувати вищу освіту. Загалом, якщо говорити про вік іноземців, то це вікова категорія молодих людей – між 25 та 39 років.

В яких галузях найчастіше іноземці працюють?

– Якщо проаналізувати дані, що стосуються заяв про намір працевлаштувани іноземця, то найчастіше вони реєструються в таких галузях ринку прці, як послуги, будівництво, легка промисловість, транспортні послуги. Це найпопулярніші ділянки. Торік таких заяв про намір працевлаштувати іноземця було зарестровано 1 мільйон 300 тисяч. Натомість у першому півріччі цього року – понад 900 тисяч. Звісно, не варто думати, що стільки іноземців до Польщі переїхало, адже це тимчасова робота. Те все ж дані показують масштаб потреб польського ринку праці.

Міграцію на підставі намірів працевлаштувати можна назвати ротаційною, оскільки в рамках цього договору Польщі та шістьох названих Вами країн, тобто України, Білорусі, Росії, Грузії, Вірменії та Молодови, можна працювати півроку впродовж року. Але повернімося до дозволів на тимчасове перебування на території Польщі, яке видається до трьох років. Скільки таких заяв отримало Управління у справах іноземців цьогоріч?

– Отже, цьогоріч ми вже перевищили кількість іноземців, котрі склали заяви на тимчасове або постійне перебування торік, за весь минулий рік, тобто 143 тисячі. Кількість іноземців, які хочуть у Польщі мешкати довше або постійно, з кожним роком зростає на близько 40% до попереднього. Такі дозволи на перебування видають воєводські управління. Щоб отримати такий дозвіл, слід виконати усі формальні вимоги – ці вимоги залежать від типу дозволу. Якщо такі вимоги виконані – іноземець отримує дозвіл на тимчасове або постійне проживання на території Польщі. Для воєводських управлінь без сумніву, викликом стало обслуговування такої великої кількості людей.

Тому видовжується теж час очкування на рішення управління. Як Ви передбачаєте, яким буде дальший тренд? Маю на увазі міграцію з України.

– Все вказує на те, що ця тенденція буде продовжуватися. Особливо, коли говорити про громадян України. Ситуація у їхній батьківщині така, що поки що не видно, щоб вона поліпшилася настільки, щоб люди перестали виїжджати. Безвіз поки що не показує якоїсь величезної хвилі. Тобто тренд імміграції громадян України до Польщі росте, але поступово, все відбувається природно.

Джерело: Польське радіо