Польщі потрібні робочі руки, українські в тому числі. У польському уряді заявили, що будуть вживати заходів щодо притягнення працівників зі сходу Європи, тому що в країні не вистачає робочих рук. Міжвідомча група вже готує необхідні зміни в міграційне законодавство Польщі. Як повідомляється, уряд Польщі планує надавати українцям візи на довші періоди часу і планує заохочувати молодих громадян України до отримання документів на постійне проживання і польського громадянства. Чому українці затребувані в Польщі, в ефірі радіостанції Голос Столиці прокоментував президент Асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

У Польщі дійсно не вистачає робочих рук?

– Так. А на нинішній момент Польща переживає економічний підйом. Польща зіткнулася з тим, що досить велика кількість етнічних поляків, громадян Польщі, виїхала на заробітки до Західної Європи, зокрема до Англії, і природно, Польщі необхідні робочі руки. Це дійсно так, це факт.

Уряд Польщі готується до ширшого залучення іноземців на роботу. Чому саме українців планують залучати на роботу?

– Близькість все-таки соціокультурна, скажімо так, близькість мов, близькість ментального характеру. Дійсно, ми схожі на поляків, поляки схожі на нас. І, звичайно ж, величезне значення має працьовитість українців, які готові працювати, які готові брати активну участь в будь-якій діяльності, в яку вони залучаються.

А привілеї виключно для нас?

– Можу сказати, що, як не дивно, Польща зацікавлена саме в робочих руках. Для багатьох, я думаю, виявиться таким шоком, діаспора номер два за чисельністю населення після українців в Польщі – це в’єтнамці. Тобто, поляки зацікавлені в тому, щоб залучати в’єтнамців, українців, білорусів, росіян в тому числі, але так склалося, що більша кількість запрошень, більша кількість бажаючих саме з України.

Тобто можна зробити висновок, що і для українців – це найбільш популярний напрям в сфері пошуку роботи?

– Абсолютно вірно. Найбільш популярне, в зв’язку з тим, що якщо дивитися на поточний рік, навіть в 2015-му, коли було видано близько 780 тисяч запрошень на роботу в Польщу, то 760 тисяч з них було видано саме українцям. Так, Польща зараз – як відкриті ворота для українців в Європу.

Які професії в українців найбільш популярні в Польщі?

– Найбільш, звичайно, популярні професії, які пов’язані з сільським господарством, збір того ж врожаю; це професії пов’язані з будівництвом, всюди де використовується робоча сила, в першу чергу фізична праця. Тому що проблема українців у тому, що у нас не так багато фахівців інженерно-технічних спеціальностей, які ще знають ту ж польську мову, які знають англійську мову, наприклад. Відповідно, найбільшим попитом в українців користується звичайна фізична робота.

Наскільки охоче Польща йде на такі трудові відносини?

– Давайте почнемо з того, що буквально в грудні 2016- го року був підписаний закон про зниження пенсійного віку. Якщо він до грудня 2016 – го становив сумарно близько 67 років що для чоловіків, що для жінок, то з 2017-го року цей рівень опустився до 60 років для жінок і до 65 років для чоловіків. Відповідно, до 2020 року буде звільнено близько 1, 2 мільйони робочих місць, які потрібно буде кимось замінити. Місцева польська молодь, природно, вважає за краще виїжджати до країн Західної Європи, де вона отримує більше грошей, і, відповідно, Польща зацікавлена в наших робочих руках.

Як люди виїжджають туди? Природно, все впирається у звичайну робочу візу Д-05. У 2017-му році загальна кількість віз, які будуть видані українцям, складе близько півтора мільйона. При цьому, звичайно, частина наших українців, які працюють в Польщі, працюють в тому числі і нелегально. Але з одного боку, інспекція праці, жорстко намагається боротися з усіма формами нелегального працевлаштування, у них вводяться з 2017-го року дуже серйозні штрафи. Але тим не менше, до цього року уряд Польщі, можна сказати, навіть закривав очі на цю проблему. Тому що в Польщі при економічному зростанні просто не вистачає робочих рук, і вони іноді закривали очі на те, що наші українці там працювали нелегально. Знову ж таки, проблема легального і нелегального працевлаштування не лежить тільки в площині того, що наші заїжджають і працюють нелегально. Це в тому числі і поляки закривали очі на подібного роду явища.

Які можливості для українців відкриваються в разі офіційного працевлаштування в Польщі? Зарплата вище, ніж в Україні?

– Так звичайно. Зарплата з 1 січня, знову ж таки, ми говоримо про “брудну” зарплату, до вирахування податків, зараз у них 12 злотих на годину. Зрозуміло, що після вирахування податків ця сума буде трохи менше, але тим не менше. Найголовніша перевага для людини, яка працює легально, це можливість отримання картки «побуту», це отримання карти «сталого побуту» і можливо в перспективі отримання громадянства Польщі. Я думаю, це більшою мірою мотивує людей до того, щоб працевлаштуватися легально. Крім того, легальне працевлаштування дає можливість претендувати в тому числі на отримання пенсії в Польщі по досягненню закінчення робочого стажу, і дає можливість соціального захисту в тому випадку, якщо відбувається якась травма на виробництві. Зрозуміло, що ті, хто заїжджають і відмірюють свій час знаходження там, буквально, максимум півроку, їм все одно, вони відпрацювали, офіційно, неофіційно, вони працюють, заробляють гроші, виїжджають з країни. Але ті, хто орієнтуються і намагаються пов’язати своє майбутнє з Польщею, природно намагаються влаштуватися виключно легально.

Які вимоги до українців для виїзду, для працевлаштування в Польщі? Які ризики в цій сфері?

– Напевно, почнемо з ризиків. Найбільший ризик, який є і з яким може зіткнутися людина, яка буде виїжджати за кордон, причому це стосується не тільки Польщі, це можливість зіткнутися з шахраями, які, на жаль, у величезній кількості присутні на цьому ринку. Купити запрошення від компанії, яка вже не дійсна і не працює. Отримати ту ж трудову візу і не мати можливості перетнути кордон, тому що до того моменту, коли людина буде виїжджати на роботу, компанія, яка видала йому запрошення, може бути закрита, а запрошення, відповідно, анульовано. Людина може зіткнутися з проблемою, коли вона приїде і потрапить на нечесного працедавця. Природно, тут кожен, як господар власної долі, повинен спиратися на логіку, повинен читати, повинен дивитися ті документи, які він підписує і відповідно намагатися максимально мінімізувати ті ризики, які у нього можуть бути при виїзді за кордон.

В які ще країни виїжджають на роботу українці?

– Якщо ми говоримо про поточний момент, затребувана в українців Угорщина, вони хочуть прийняти близько 100 тисяч українців. Чехія – приблизно рівнозначні цифри. Затребувані будуть найближчим часом наші будівельники, близько 20 тисяч буде, начебто, пул заявки на будівельників в Ізраїль. Але якщо ми говоримо про Польщу, яка в 2017-му році хоче видати 1,5 мільйона віз, то можна сказати, що найбільш пріоритетною країною для виїзду для українців є Польща. Всі інші країни намагаються набирати в першу чергу висококласних фахівців, зі знанням мови, і такі люди, звичайно, будуть затребувані, але їх дуже мало і тому якщо ми говоримо про масову трудову міграцію, ми говоримо про Польщу, Чехію, Угорщину.

Де українці отримують найбільшу зарплату за кордоном?

– Якщо людина фахівець, то він зможе отримувати всюди велику зарплату. Знову ж, будемо говорити про першу трійку держав, це, звичайно, Німеччина, Англія і США.

Джерело: Голос Столицы