23 листопада 2016 року в агентстві “Укрінформ” відбувся круглий стіл на тему “Міграційні процеси: Україна – Польща”, який проводила Всеукраїнська асоціація компаній з міжнародного працевлаштування. В ньому взяли участь провідні спеціалісти в цій галузі з обох країн. Обговорювались питання захисту прав українських трудових мігрантів у Польщі та ефективні методи боротьби з шахраями, що оперують на ринку міжнародного працевлаштування в Україні.

“На жаль, сьогодні продовжують працювати багато недобросовісних агентств з працевлаштування, як в Україні так і у Польщі. З наших безробітних беруть гроші за якісь додаткові медогляди, які роботодавців у Польщі насправді не цікавлять. Загальна неосвіченість українців у питаннях міжнародного працевлаштування дає досить великі можливості шахраям. У нас офіційно в 2015 році через посередників поїхали працювати за кордон 76 тис осіб. З них до Польщі – 3 тисячі. Ми добре розуміємо, що в реальності ці цифри набагато більші. Тобто, питань і схем є дуже багато і нам усім разом потрібно з цим боротись”, – заявив заступник голови Державної служби зайнятості України Сергій Кравченко.

“В Польщі перебувають декілька десятків тисяч українських студентів, які пов’язують своє майбутнє з польським ринком праці. Що стосується потреб, вони вже на сьогоднішній день є великими. У 2015 році було видано дозволів на працевлаштування у польських працедавців більше 780 тис і 98% з них для працівників з України. Польська економіка інтенсивно розвивається, зростає. У нас рівень безробіття складає 8,3%. Це один з найнижчих, а може і найнижчий рівень в Європі, і перспективи потреби в робочій силі зростають більш ніж в геометричній прогресії . В ситуації, коли польський уряд зараз зменшив пенсійний вік для своїх громадян, потреба у працівниках буде тільки зростати”, – заявив Яцек Пєхота, голова Польсько-української Господарчої палати та колишній міністр економіки та праці Польщі.

“Сьогодні у Польщу їдуть на роботу багато українців, яких приваблюють умови працевлаштування в цій країні. І це – об’єктивний процес, який не залежить від рівня економічного розвитку в країні. Але великий відсоток заробітчан стають жертвами шахраїв, які панують на українському ринку міжнародного працевлаштування. З іншого боку, польські роботодавці зацікавлені в українських працівниках, хочуть бачити у себе на роботі наших співвітчизників та відзначають їх працелюбність та самостійність. Потрібно зробити ринок міжнародного працевлаштування легальним та безпечним для наших громадян, захистити права заробітчан”, – відзначив Василь Воскобойник, президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування.

“В Польщі є три проблеми, пов’язані з демографією. Перша проблема-то низька народжуваність, яка зараз становить 1,3 дитини на одну жінку, а потрібно було б мати цифру не менше 2,15 для стабілізації демографічного стану. Друга проблема – це те, що більше 2 млн польських громадян виїхало працювати за кордон. Це відбулося після того як Польща стала членом ЄС і треба заохочувати цих людей, щоб хоча б частина з них повернулася до Польщі. І третій аспект – це контрольована міграція до Польщі – нам потрібні працівники з культурно близьких країн, зокрема з України”, – заявив Цезари Казьмерчак, президент спілки підприємців та роботодавців Польщі.

Всеукраїнська асоціація компаній з міжнародного працевлаштування(ampua.org) є неприбутковою громадською організацією, що опікується питаннями та проблемами, пов’язаними з працевлаштуванням за кордоном громадян України. Членами асоціації є незалежні приватні компанії, що надають послуги у сфері міжнародного працевлаштування. Асоціація була створена заради координації зусиль всіх учасників ринку працевлаштування за кордоном та ефективного захисту інтересів українських працівників, що збираються шукати роботу за межами України.