У минулому році польські роботодавці найняли понад 500 000 іноземців. Іноземці, головним чином, українці, зазвичай працюють у будівельній промисловості, транспортному секторі, сільському господарстві та гастрономії.

Мінімальна зарплата в Польщі в 2017 році, якщо людина працює за трудовим договором (Umowa o pracę), становить 2000 брутто (близько тисячі чотириста п’ятьдесят дев’ять злотих нетто, тобто “на руки”). Заробітна плата нижче мінімальної є порушенням прав працівників.

У разі цивільно-правових договорів (договір підряду / Umowa zlecenia або договір доручення / Umowa o dzieło), мінімальна ставка за годину роботи – 13 злотих брутто (близько 11 злотих нетто). Така ж ставка застосовується і до самозайнятих осіб, які надають послуги для компаній. Мінімальний розмір оплати праці не залежить від стажу роботи на даному робочому місці.

Раніше, винагорода працівників в перший рік роботи не могла бути нижче 80 відсотків від розміру мінімальної заробітної плати. Тепер, після зміни законодавства в 2017 р, при найманні нових працівників, їм зобов’язані платити не менше 100 відсотків від розміру мінімальної оплати. Також є вимоги до оплати роботи в нічний час. Відповідно до статті 151 Трудового кодексу Польщі, кожна людина, що працює між 22:00 і 7:00, повинна отримувати на 20 відсотків більше від мінімальної погодинної ставки по оплаті праці.

Якщо ви отримуєте від вашого роботодавця премії (в додатку до основної заробітної плати), то загальна сума заробітної плати завжди повинна відповідати мінімальній заробітній платі. У разі найму на неповний робочий день, оплата розраховується пропорційно розміру мінімальної заробітної плати. Тобто в разі роботи “на півставки”, працівник повинен отримати зарплату, не менше половини мінімальної заробітної плати, то є 1000 злотих брутто.

Дотримання нового трудового законодавства забезпечує Державна інспекція праці, куди можна звернутися, якщо ваш польський роботодавець платить вам менше, ніж зазначено в законі. За несплату мінімальної заробітної плати, роботодавцю загрожує штраф в розмірі 1 тис. До 30 тис. Злотих. Більш детальну інформацію про зайнятості в Польщі можна знайти на сайті Національної інспекції праці.

Джерело: СвітUA