За даними українського мінсоцполітики, на постійній основі за кордоном працюють понад 3,2 мільйона громадян України. Ще частина виїздить на сезонні роботи. Більшість із них цікавить питання податків, особливо з огляду на появу чуток про те, що українська держава нібито збирається оподаткувати всіх заробітчан. Ми звернулись за роз’ясненням до юриста з податкового права,учасника Асоціації правників України Антона Подільчака.

DW: Поясніть, будь ласка, чи може Україна оподаткувати громадян, які офіційно працюють за кордоном і сплачують там податки?

Антон Подільчак: Якщо ми говоримо про людей, які офіційно працевлаштовані за кордоном і які сплачують там податки, їм хвилюватися немає про що. Особливо якщо вони один раз уже сплатили податки і працюють в країні, з якою Україна має підписану угоду про уникнення подвійного оподаткування. З більшістю країн, куди їздять українські заробітчани, такі угоди є. А оскільки Україна прагне вступити до Європейського Союзу, вона повинна інтегрувати своє законодавство в правове поле ЄС та не допускати подвійного оподаткування. При цьому громадянин має право вибирати податкову юрисдикцію, тобто вибирати для сплати податків ту країну, в якій він має основний центр життєвих інтересів. Зазвичай такий центр інтересів обчислюється за кількістю днів перебування людини в конкретній країні. Тобто, якщо ти маєш зарплату в Україні і маєш зарплату в Польщі, але живеш 181 день в році в Україні, то навіть свої польські доходи ти можеш оподатковувати в Україні. Якщо більше часу проводиш в іншій країні, відповідно, податки краще сплачувати там.

Якщо все ж трапляється так, що людину змушують двічі сплачувати податки, що вона має робити в цьому разі, які механізми захисту в неї існують?

Міжнародне співтовариство сповідує принцип відповідальності і не припускає, що хтось може не виконувати договір про уникнення подвійного оподаткування. Хоча в моїй практиці насправді були випадки, коли люди потрапляли під подвійне оподаткування. Наприклад, працівники ІТ-сфери, які працюють в Україні і паралельно ще за кордоном. І були випадки, коли податківці Польщі вимагали в них сплатити всі податки, в тому числі, з доходів в Україні. Тоді їм треба було доводити, що вони їх сплатили в Україні. Найважливіше у таких спірних питаннях кожному українцеві, який отримує доходи за кордоном, бути готовим надати документи про те, що такі податки були сплачені в тій чи іншій країні. Отримати такі документи за кордоном нескладно. Для цього треба звернутись в фіскальний орган країни і попросити довідку про суму нарахованого доходу і сплаченого з нього податку.

Досі йшлося про людей, які працюють в інших країнах легально. Чи є в України можливість стягувати податки з тих, хто працює за кордоном нелегально?

Щоб впіймати заробітчанина-нелегала, в України дуже мало інструментів. Ми бачимо, як влада зараз намагається “вибілювати” український ринок зарплат і як це непросто. В українців наразі немає культури сплати податків. Тому така ж ситуація із заробітчанами-нелегалами. Залишається розраховувати лише на їхню добру волю, добросовісність. Хоча я особисто вважаю, що держава має моральне право попросити нелегалів оподаткувати свої доходи в Україні. Для цього їм треба всього лише свої заробітки внести в декларацію про доходи і подати в податкові органи.

Які механізми в держави є для того, аби перевірити доходи громадян?

У світі можна спостерігати тенденцію до зменшення ролі банківської таємниці у випадках, коли йдеться про інтереси держави. В Україні дедалі активніше використовуються банківські мережі для пересилання коштів, і держава намагається все більше моніторити такі речі. Наприклад, вже зараз держава має доступ до рахунків фізичних осіб, які водночас є фізичними особами-підприємцями, оскільки в такий спосіб вони можуть приховувати на інших рахунках гроші від оподаткування. Аналогічний механізм можна застосувати і до українців-нелегалів, які можуть переказувати гроші через Western Unіon чи через інші електронні банківські мережі гроші в Україну. Може статися так, що в якийсь прекрасний день податкова буде проводитиме перевірку, або доповість якийсь недоброзичливець і податкова попросить вас надати інформацію. Якщо вона побачить, що у вас є купа доходів, що приходять з-за кордону, то зацікавиться, звідки вони. І тоді, звичайно, якщо ви не зможете показати, звідки ці доходи, вас можуть попросити заплатити податок. Але знову ж таки, наголошу: у тих, хто чесно сплатив податки за кордоном, в Україні ніхто гроші забирати не буде.

Джерело: DW