Результати виборів президента України продемонстрували, що українське суспільство чекає не тільки на зміну облич у політиці, але і на подальше покращення свого економічного становища.

Не секрет, що відставання нашої країни від європейських сусідів стимулює мільйони українців щороку їхати на заробітки за кордон. Цим користуються шахраї, які під виглядом компаній з міжнародного працевлаштування, збирають з громадян гроші й нікуди на роботу не відправляють.

Звернення українців до поліції не дають результату. В умовах, коли шахраї не несуть фактично жодної відповідальності за свої дії, вони сміливо продовжують займатися чорним бізнесом, затьмарюючи розум людей фантастичними сумами зарплат, які вони начебто можуть отримати в розвинених країнах.

Як побороти шахрайство на цьому ринку? Потрібно змінити законодавство. У Верховній Раді зареєстровано законопроект №10272. Він має заборонити компаніям-посередникам брати гроші з людей, які шукають роботу за кордоном. Оплачувати послуги за пошук персоналу мають іноземні роботодавці, як це прийнято у більшості розвинених країн світу. А за порушення цієї норми варто встановити великі штрафи (34-51 тисяч грн).

Коли в українському суспільстві розповсюдиться інформація, що сплачувати за вакансії не треба, вони заберуть у шахраїв цей ласий шматок у вигляді поборів (інколи сягають $500-1500) за фантастичні вакансії, що потім виявляються фейком. Легальні компанії-посередники також будуть зацікавлені прибрати своїх нечесних конкурентів з ринку. Дзвонитимуть в державні структури і розповідатимуть про подібні порушення. Держчиновникам потрібно буде лише приходити на вказану адресу і виписувати штрафи шахрайським компаніям.

Поступова легалізація ринку міжнародного працевлаштування призведе до створення нормального конкурентного середовища і прозорої роботи бізнесу. Це принесе державі гроші у вигляді податків та убезпечить українців від сплати грошей недоброчесним бізнесменам.

Якщо компанія-посередник буде погано працювати, брехати здобувачу про вакансію та умови роботи, то не отримає від роботодавця свою оплату. Тому цей законопроект значно підвищить якість надання послуг для населення компаніями-посередниками.

Крім захисту інтересів українських трудових мігрантів, законопроект пропонує прибрати дискримінаційну норму щодо працевлаштування іноземців в Україні. Вона зобов’язує вітчизняного роботодавця сплачувати іноземцю суму, не меншу ніж 10 мінімальних зарплат (тобто близько 42 тис. грн на місяць). Регуляція ринку праці в Україні має відбуватися на рівних умовах. Це дозволить заповнити прогалини у робочій силі на наших підприємствах і сприятиме економічному зростанню країни та підвищенню добробуту населення. Саме така лібералізація ринку праці в свій час допомогла Польщі підсилити економічне зростання та згодом повернути своїх громадян, які побачили вдома нові можливості для ділової активності.

Василь Воскобойник

Джерело:Gazeta.ua