Українські заробітчани в Чехії працюють на приблизно однакових роботах: чоловіки – на будівництві, жінки – прибирають в офісах, готелях, миють посуд, готують в закладах громадського харчування. Середня зарплата у жінок 1000 євро, чоловіків 2000 євро.

“Чехія – це не країна інтелектуалів. Це країна роботяг. Тут треба працювати по 14-16 годин на добу, – розповідає Віталій Доброволець. Він працює в чеському місті Плзень. Заливає теплі підлоги. – Переїхав сюди в 19, пропрацював тут 11 років. Два роки тому одружився з чешкою і чекає на дитину “.

Мову опанував за три роки. Каже, на перший погляд вона проста, але щоб долучитися до розмови, розуміти місцеві жарти і менталітет, треба 2-3 роки.

“Чехи не люблять переселенців. Особливо тих, хто претендує на роботу в офісі і відбирає їхні робочі місця. Тут велика громада українців, але збираємося рідко. Переважно раз на рік на Великдень. Ще шукаємо один одного щоб передати щось родичам. Тісного контакту і допомоги немає. Найгірше працювати з нашими закарпатцями. Двічі наші ж підставляли на роботі. Неправильно зробили заливку, а потім тикали пальцями на мене, через одну людину ледь не звільнили. Тепер, коли став головним виконробом, їх не беру на роботу “, – говорить чоловік.

Віталій зізнається, що чехи ледачі і не люблять важкої фізичної праці. “Українці знімають мале житло, гарсонку або ательер. Коштує воно 100 доларів. Квартира в центрі обійдеться в 400-500 доларів. Гарсонка схожа на однокімнатну, але з кухонним куточком. Зручна для одного максимум двох дуже близьких людей. Ательер – особливий тип квартир, призначений для офісів. Розташовані такі на горищах багатоповерхівок. Часом вони бувають непоганих розмірів і з хорошим плануванням”, – додав Віталій та розповів, що раніше міг щомісяця їм вислати батькам в Україну до  $ 1000.

“У Чехії багато українців і росіян. Наших там легко пізнати за манерою одягу, оскільки чехи одягаються просто, дотримуються спортивного стилю, носять рюкзаки. Заробітчани з України та Росії виділяються яскравим зовнішнім виглядом, золотими прикрасами, шкіряними виробами”, – зазначає Віталій.

Джерело: Gazeta.ua