Список топ-країн, які українці вибирають для заробітків за кордоном, практично не змінився (Польща, Італія, Канада, Ізраїль). Однак наші співгромадяни все частіше поглядають у бік інших держав, де можна заробити більше, а конкурентів за грошові вакансії менше.

Міняють Польщу на Емірати

Як розповів керівник компанії “Befind & North – Ukraine” Костянтин Рудницький, найбільше українців цікавить робота в Фінляндії, Словаччини, Естонії, Німеччини. Коефіцієнт звернень по цих країнах збільшився на 20-35%. Досить активно люди вивчають можливість попрацювати в США, Голландії, Бельгії. Але основні проблеми пов’язані з легальністю.

“Зараз заробіток, пропонований роботодавцями Польщі, нижче ніж Ірландії, Бельгії, Норвегії… А, скажімо, Катар активно готується до проведення чемпіонату світу з футболу: там стабільний попит на інженерів з будівельниками. Оман успішно розвиває туристичний бізнес”, – розповіла начальник відділу оформлення документів Міжнародного центру працевлаштування ILC Україна Тетяна Лаць.

Щоб не втрачати наших різноробочих, Польща вирішила підняти зарплати будівельникам з $ 600-700 до тих же $ 1000, пропонованих Словаччиною, Чехією, Литвою.

Де платять більше за кордоном

Основна вимога роботодавців, наприклад, Еміратів – курси розмовної англійської мови. Туди активно набирають ріелторів, обслуговуючий персонал (барменів, покоївок, офіціантів). Платити за роботу обіцяють ставку ($ 500) плюс чайові або відсоток від угоди. Інтернет повний пропозицій за цими напрямками. На практиці ж всі вони нелегальні, або вимагають правильних документів (европаспорт, зелена карта, синя карта).

“Радує ситуація з Мальтою, Чехією та Латвією. Там є вибір вакансій, існує попит на наших працівників, все оформлюється легально. Інші країни поки залишаються” в тіні”, але очікуємо підвищення зацікавленості протягом найближчих 3-5 років. Що ж стосується Тунісу , Єгипту, Туреччини (інших сонячних країн) – ситуація сезонна “, – зауважив Костянтин Рудницький.

Українці для роботи за кордоном потрібні різні: від робочої сили до фахівців високої кваліфікації. Стабільний попит на швачок, будівельників, зварювальників, механиків, хороших сантехників, електриків. Для них робота буде завжди. Некваліфікованій робочій силі потрібно враховувати фактор сезонності.

Разом з попитом на українських працівників зростають і зарплатні пропозиції. Порівняно з попереднім роком зарплати зросли від 8 до 40% (залежно від спеціальності).

Так, від Польщі надходять такі пропозиції:

– Різноробочі, фізичні працівники – від 550 до 800 євро;
– Технічні фахівці (зварники, електрики, механіки, столяра …) – від 800-1100 євро;
– Водії С, Е – 1300-2000 євро;
– Програмісти – від 1200 до 2300 євро;
– Швачки – 800-1000 євро.
– Що стосується Чехії, то тут до зазначеного рівня заробітних плат потрібно додати ще 8-14%; для Німеччини – 25-40%.

Як поїхати на роботу за кордон

Латвія, Естонія, Словаччина практикують спрощену систему оформлення робочих віз. Там встановлені галузі з професіями, за якими спостерігається дефіцит фахівців і серед них роботодавець може вибирати працівника за кордоном.

Щоб, отримавши візу, виїхати на роботу, необхідно надати документи:

– диплом;
– рекомендаційні листи з попередніх робочих місць;
– обширне резюме;
– закордонний паспорт.

Але працевлаштуватися на території деяких країн, не дивлячись на високі зарплати, не завжди так само легко, як це дозволяє зробити Польща. “Словаччина виділяє дуже маленькі квоти на робочі візи. Але зараз це питання вирішують на законодавчому рівні. У Чехії ж, як, втім, і в Словаччині, розгляд документів може тривати до 4 місяців. Литва відрізняється непоганими зарплатами, але дуже недешевим проживанням”, – зазначила директор компанії “Work Garant” Тетяна Бугакова.

Через складності працевлаштування в цих країнах українці найчастіше їдуть туди нелегально, відкриваючи туристичні візи. Це загрожує можливою депортацією, забороною на виїзд за кордон, а також тим, що людина може залишитися без обіцяних грошей. Якщо вдасться успішно пройти співбесіду, роботодавець оформлює дозвіл на роботу. Термін підготовки документів – до 2 місяців.

Місцями (наприклад, в Канаді) роботодавцю потрібно довести, що у них в країні немає подібного роду фахівців. Тільки тоді, після схвалення держорганом, можна запрошувати іноземця. Черга може зайняти від місяця до 2 років. Найлегше працевлаштуватися програмістам або кваліфікованим будівельним фахівцям.

На Мальті система виглядає трохи інакше. Так як в Україні немає мальтійського візового центру, всі документи до недавнього часу подавалися через іспанський візовий центр (там зовсім не розглядалися запити на робочу візу). Система схожа на канадську: потрібно доводити, що альтернативи іноземному фахівцеві немає.

“Але ми просунулися в цьому напрямку: плануємо скоро відкрити вакансії на Мальті”, – зазначив Рудницький. Що ж стосується Скандинавії, тут ситуація гірша. Роботодавці тамтешніх країн, схоже, будуть продовжувати задовольнятися виключно нашими сезонними працівниками.

Робочий кошторис

Аналізуючи витрати на проживання (перший місяць), ситуація наступна.

Польща – на перший місяць з урахуванням приїзду однієї людини, наприклад, до Варшави:

– Квиток – 600-800 грн.
– Харчування – 300-400 злотих (середня споживча корзина з м’ясом і фруктами).
– Проживання – 400 злотих за робочий хостел, приблизно 1200 злотих – наймана квартира. Найчастіше – роботодавці-партнери рекрутингових фірм надають безкоштовне житло.
– Громадський транспорт – абонемент 70 злотих, або придбати приватне авто – від 1500 злотих.

Зарплати: від 1800 злотих.

Разом: від 370 злотих щомісяця з людини.

Курс: 1 злотий = 7 грн.

Чехія:

– Приїзд – 1200-1400 грн.
– Харчування – 2500-4000 крон (середня споживча корзина з м’ясом і фруктами).
– Проживання – 3000 крон за робоче гуртожиток, 15000 крон за орендовану квартиру. Але є роботодавці, готові надати житло безкоштовно.
– Громадський транспорт – 600 крон щомісяця.

Зарплати: від 16 000 крон.

Разом: від 3100 крон щомісяця з людини.

Курс: 1 крона = 1,2 грн.

США:

– Переліт – від $ 650.
– Харчування – $ 200-250 (повний споживчий кошик).
– Проживання (залежить від штату) – від $ 450 до $ 1200 (наймана квартира).
– Громадський транспорт – $ 100-150 щомісяця.
Зарплати: від $ 1900.

Разом: від $ 800 щомісяця з людини.

Джерело: UBR