Українські громадяни, які перебувають на заробітках в сусідній Росії, можуть зіткнутися з великими труднощами з виведенням зароблених грошей родичам додому. У Держдуму РФ внесено законопроект, який забороняє українцям здійснювати грошові перекази з Росії в Україну через іноземні платіжні системи. Якщо законопроект отримає схвалення депутатів Держдуми, то надалі такі переклади можливо буде проводити тільки через банки. Як це позначиться на долі українських заробітчан в Росії і якими шляхами можна буде вивести зароблені гроші розбирався “Апостроф”.

Що зміниться

Російський законопроект “Про внесення змін до Федерального закону” Про національну платіжну систему “, який може заборонити громадянам України здійснювати грошові перекази з Росії до себе на додому – це своєрідна “ответка” на заборону в Україні російських платіжних систем. Нагадаємо, що 17 жовтня президент Петро Порошенко своїм указом розширив список юридичних осіб, проти яких Україна вводить санкції. Під дію обмежень потрапили платіжні системи з російською пропискою: “Золота Корона”, “Колібрі”, “Юністрім” та “Лідер”. Саме на частку цих компаній і припадала велика частина грошових переказів з Росії в Україну.

Після введення обмежень, по суті, у наших співгромадян в Росії залишилася тільки одна альтернатива: користуватися іноземними платіжними системами МoneyGram і Western union або здійснювати перекази електронних грошових коштів. Саме цю можливість і збираються прикрити парламентарії РФ, використовуючи новий закон. Аргументи приводяться наступні: українські санкції обмежують конкуренцію на російському ринку платіжних послуг на користь іноземних платіжних систем. “З огляду на дану обставину, з метою захисту інтересів операторів платіжних систем та операторів послуг платіжної інфраструктури, прямо або побічно перебувають під контролем російських юридичних осіб, законопроектом пропонується обмежити можливість здійснення платежів через іноземні платіжні системи”, – йдеться в пояснювальній записці до тексту законопроекту. За даними російських ЗМІ, в уряді цей законопроект вже знайшов підтримку, а отже, і депутати Держдуми з великою часткою ймовірності його схвалять.

Але в разі прийняття закону Росія ризикує зазнати певні економічні втрати, адже перерахування клієнтами грошей за допомогою платіжних систем-справа не безкоштовна, і чим більше таких операцій проводять іноземні компанії, тим більше податків вони передають в російський бюджет.

“Цей закон можна прийняти, якщо політичні мотиви переважать економічні розрахунки, – пояснив виконавчий директор міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. – Але те, що економічні втрати будуть, це однозначно, а ось чи переважать їх політичні вигоди – далеко не факт” .

Скільки саме наших співгромадян можуть стати жертвами нового російського закону сказати складно, тому що точної статистики трудової міграції з України в Росію немає. “Загальнонаціональне дослідження проводилося тільки двічі, і останній раз – в 2012 році. Але виходячи з аналізу всієї інформації, ми можемо говорити, що чисельність українців в Росії зменшується. На сьогоднішній день в сусідній державі порядку 500 тисяч трудових мігрантів, але є ще люди, які виїхали з Донбасу, а ось їх набагато більше – близько мільйона осіб “, – розповів завідувач відділу міграційних досліджень Інституту демографії ім. М.В. Птухи Олексій Позняк.

Правда, навіть якщо такі платіжні системи як МoneyGram і Western union не зможуть переказувати гроші з Росії в Україну, транскордонні перекази через банківську систему ніхто не скасовує. Але директор Украналітцентра Олександр Охріменко впевнений, що банківськими переказами зможуть скористатися далеко не всі трудові мігранти.

“Можна, звичайно, переводити валюту з рахунку на рахунок, це не заборонено, але чому платіжні системи типу Western union так популярні серед людей? Приходиш в офіс, віддаєш валюту, її швидко перерахували і ніяких рахунків відкривати не потрібно, система максимально спрощена . Багатьом це подобається, особливо заробітчанам. Тепер потрібно буде відкривати офіційно рахунок в Росії, вносити гроші на рахунок і з нього вже перераховувати в Україну. Це не заборонено. Але ж не всі гастарбайтери можуть відкрити рахунок в банку. Коли людина прийде в банк, природно, йому зададуть питання: на підставі якого статусу ти тут знаходишся? А якщо у нього не все красиво з документами, то рахунок йому ніхто не відкриє. А адже скільки таких випадків, коли людина приїхала на тиждень до друзів, а працює вже третій рік”, – розповів Олександр Охрименко.

Таким чином, Росія окрім задекларованого в законі захисту вітчизняних операторів платіжних систем, зможе ще й видавити зі свого ринку праці нелегальних мігрантів з України, які не зможуть офіційно перераховувати гроші в Росію.

Схеми

Але це офіційно. Насправді ж експерти впевнені, що люди завжди зможуть викрутитися і обійти заборони.

“Святе місце, як відомо, порожнім не буває, і знайдеться величезна кількість альтернативних способів переказу грошей, більшість з яких будуть неофіційними, і неконтрольованими. А з урахуванням того, що в РФ зараз намагаються контролювати все і по максимуму, Росія втратить цей контроль, що в контексті її політики виглядає не зовсім логічно”, – додав Олег Устенко.

Наприклад, заробітчанин з Донецька Дмитро К., який працює в Ростові, розповів, що переводить гроші в рідне місто батькам без жодних платіжних систем і банків.

“Взагалі не думаю, що новий закон хоч якось мене зачепить. Частина з того, що я заробляю, я раз в 2-3 місяці передаю в Донецьк через водія рейсового автобуса. Вони кожен день мотаються з Ростова, так що проблем немає взагалі ніяких. Просто укладаю гроші в журнал, ховаю його в непрозору папку з гнучкою блискавкою і прошу водія передати посилку на вокзалі в Донецьку своїй людині. Природно, пару сотень рублів накидаю водієві за таку послугу, але не кажу, що в папці гроші, просто документи і все. Система працює і мене поки ще не підводила”, – зазначив Дмитро К.

Ще однією схемою щодо чесного переказу грошей активно діляться користувачі в мережі. Суть її полягає в наступному: в Україні і Росії необхідно паралельно завести гаманці в одній з електронних платіжних систем. У Росії потрібно купити ваучер (як при поповненні рахунку мобільного телефону) і передати код його активації людині, який знаходиться в Україні. Після того, як український одержувач введе цей код в своєму електронному гаманці, гроші надійдуть на рахунок, і вивести їх можна на банківську карту. Користувачі запевняють, що система працює, більш того, ваучери багатьох електронних платіжних систем продаються без комісії – на яку суму купив, така ж сума і надійде на віртуальний гаманець. Звичайно, багато хто з цих систем офіційно не працюють в Україні, але в реальності, якщо пройти реєстрацію в такій системі, вказавши телефонний номер українського мобільного оператора, то збою не буде і гаманець без проблем відкривається.

Скільки переводимо

За оцінками експертів, ринок грошових переказів з-за кордону в Україну за останні кілька років впав. Наприклад, Олег Устенко за 2016 рік називає цифру в 4 мільярди доларів всіх переказів (не тільки з Росії). “А в 2013 році українці переводили з-за кордону близько 6 мільярдів доларів. Для мене це є свідченням того, що велика частина перекладів просто пішла в тінь. Взагалі якщо аналізувати ринок переказів, то половина знаходиться в тіні, а половина йде по офіційних каналах . Крім того, не дуже хороша економічна ситуація в країні стимулювала міграційні потоки. Якщо раніше один заробітчанин підтримував свою сім’ю, яка залишалася в Україні, то зараз члени сімей виїжджають до годувальника і просто залишають країну, відповідно, і грошові потоки зменшилися”, – підкреслив Олег Устенко.

Що стосується переказів грошової маси тільки з Росії в Україну, то Олександр Охріменко називає цифру близько 1 мільярда доларів. “У добрі часи – в 2011-2013 рр. – з Росії до нас надходило до 3 мільярдів доларів. У 2015 році ми з Росії отримали 1 мільярд 200 мільйонів доларів. Це офіційно, а то, що возять неофіційно, порахувати, звичайно, важко. Тепер ці 1,2 мільярда доларів буде вже складніше перевести, але реально”, – резюмує експерт.

Джерело: “Апостроф”