На сьогодні не є секретом той факт, що умови праці медпрацівників в Україні бажають бути кращими. Мова іде не лише про низький рівень заробітної плати, а й відсутність мотивації у професійній діяльності лікарів. Про це повідомив заступник міністра охорони здоров’я України Роман Ілик.
“Це стосується не виключно лише заробітної плати, це стосується мотивації персоналу до своєї професійної діяльності. У нас немає офіційної статистики, але з того, що до нас надходить інформація (не статистична), то це, як правило, більше стосується областей, які ближче розташовані до прикордонних зон. Ні для кого не секрет і той факт, що в тих країнах, які близько межують з Україною, є суттєвий дефіцит кадрів, особливо середнього медичного персоналу. І багато хто їде за кордон, у тому числі нелегально”, — повідомив він.
Р. Ілик також відзначив, що одним із шляхів покращення мотивації у професійній діяльності лікарів є зміна законодавства у сфері ліцензування профдіяльності медперсоналу. Адже відповідно до чинного законодавства, в Україні ліцензуванню підлягає сама медична практика як господарський вид діяльності, у той час як у більшості передових країн ліцензії отримують самі медпрацівники.
“Якраз у цьому напрямку, в рамках реформ, які МОЗ планує впроваджувати з 2018 року, ми започатковуємо роботу, напрямки якої стосуються змін у частині ліцензування професійної діяльності медпрацівника. Тобто, станом на сьогодні у нас ліцензується сама медична практика як господарський вид діяльності, а у більшості передових країн, ми бачимо, що ліцензії отримують безпосередньо самі медпрацівники. На наш погляд, в рамках реформ, які розпочинаються з первинної ланки, це дає можливості більшій кількості медпрацівників якраз працювати у форматі індивідуальних практик, в тому числі приватних. Ми розуміємо, що потрібні зміни до чинного законодавства, потрібні підзаконні акти, які врегулюють це питання. Це важливий аспект, який дасть можливість у цьому полі вибудувати правильну мотивацію медпрацівника до своєї діяльності”, — відзначив він.
Також, за словами Р. Ілика, аби пришвидшити реформу у сфері системи охорони здоров’я, Україна має застосувати комплексний підхід. “Так, питання реформи галузі стоїть гостро. І безумовно, ця реформа має бути комплексною. Зміни, які ми хочемо впроваджувати, повинні відбуватися по кількох паралельних напрямках. Наприклад, у 2017 році те, що ми найбільше хочемо зробити — це реформування галузі на первинній ланці. Далі все поетапно”, — розповів він.
Наразі, як наголосив експерт Олег Спіженко, проблема відсутності молодих і професійних кадрів у медицині стоїть не менш гостро, аніж потреба у залученні інвестицій. “На сьогоднішній день – проблема знайти персонал. Навіть якщо будуть величезні інвестиції з Ізраїлю чи Німеччини із замахом на будівництво міської лікарні у Києві, то у нас не стане не фінансової можливості, а саме кадрового потенціалу” — зазначив О. Спіженко.

Джерело: UNN