В Україні відбувається неминучий процес депопуляції, оскільки вичерпаний потенціал демографічного зростання.

Про це у програмі “Кисельов. Авторське” заявила директор Інституту демографії НАН України Елла Лібанова.

“Грубо кажучи, у нас в складі населення занадто мало молоді і занадто багато літніх людей. Молодь народжує, літні люди не народжують. Тому, навіть якщо б народжуваність була досить високою, все одно загальна кількість народжених було б маленьке. А у нас ще і вона невисока. Тому депопуляція неминуча. На жаль, це доля всіх європейських країн. В Європі це компенсується тим, що багато людей приїжджають. Я не впевнена, що це найкраще рішення проблеми. Але у нас міграція посилює тільки природне скорочення”, – пояснила вона.

За її словами, зробити нині точний облік дуже важко. “У нас люди не зацікавлені реєструвати своє місце перебування. По-друге, дуже давно був перепис. Взагалі, досить важко оцінити. Але я думаю, що зараз близько 3-4 мільйонів працюють за кордоном”, – зазначила вона.

Проте є спосіб вирішення цієї проблеми. “Якби щороку до України приїжджало на умовах стаціонарної міграції близько 400 тисяч осіб”, -впевнена Елла Лібанова. Євген Кисельов уточнив, чи йдеться про плюс 400 тисяч щороку. “Так. Протягом хоча б десяти років. Тоді це компенсує все”, – наголосила директор Інституту демографії НАН України.

Однак, як зазначила Лібанова, це може змінити етнічний склад, також культурне середовище зміниться та спосіб життя. “І з’являться потреби в інших товарах. Тобто вимоги внутрішнього ринку змінюватимуться. Зрозуміло, що якщо приїздять азіати, вони більше рису їдять. Якщо приїжджають білоруси, вони більше картоплі їдять. Це дуже примітивно, але, загалом… На жаль, змінюється все. І найжахливіше те, що якщо не вдається адаптувати мігрантів, причому адаптувати їх треба при збереженні для них умов для їх самобутнього культурного розвитку. Тобто не можна просто змусити їх говорити українською, вчитися в українській школі, дотримуватися українських традицій, звичаїв і так далі”, – запевнила вона.

Джерело: Прямий