Ще три роки тому був зроблений прогноз, що Україну залишить найближчим часом 5-7 млн чоловік, які поїдуть на заробітки за кордон. Цей прогноз сьогодні реалізовується. Останні дані з Польщі свідчать, що за минулий рік близько 1,3 млн українців там тимчасово працювали, а близько 300 тис. наших співвітчизників отримали постійну роботу в Польщі.

Але привертає громадян України не тільки ця країна. Наші люди активно їдуть працювати до Італії, Німеччини, Угорщини, Чехії та навіть Греції. За даними Міжнародної міграційної організації, в позаминулому році в ЄС працювало і навчалося близько 1,2 млн. українців. Але ще близько 1 млн. українців, як вважають окремі експерти, живе в ЄС нелегально. Те ж саме спостерігається і в країнах СНД. Згідно з офіційними даними Росії, в цій країні мають дозвіл на постійну роботу 2,2 млн. українців і близько 2 млн. працює нелегально. Останнім часом збільшився потік українців, які виїжджають на роботу в Білорусь, Казахстан, а також до Туреччини, ОАЕ, Малайзії та інших азійських країн.

Потік трудових іммігрантів з України наростає, і це добре. По-перше, це знижує напругу на наш ринок праці. Завдяки цьому, безробіття в країні, відповідно до методики Міжнародної організації праці, не перевищує 9%.

Без трудової імміграції Україну просто-таки захлеснула б хвиля гіпербезробіття. Тому якщо ще в 2014 рік представники української влади закликали громадян повертатися в Україну і обіцяли створення нових робочих місць, то останнім часом і представники влади, і незалежні експерти, що працюють на уряд, вже хвалять трудову міграцію і вважають, що це позитивне явище, яке показує успішність реформ, здійснюваних українською владою.

По-друге, і це найголовніше, українські гастарбайтери рятують валютний ринок України і фактично насичують країну валютою. За 11 місяців 2016 року, наші заробітчани перерахували на батьківщину близько $ 7 млрд тільки по офіційних каналах.

У той час, як сальдо припливу зарубіжних інвестицій, з урахуванням $ 1 млрд кредиту МВФ, за 11 місяців 2016 року склало близько $ 1,7 млрд. Без грошей українських гастарбайтерів курс долар / гривня давно був би 50 грн. Багато в чому, завдяки грошам заробітчан, НБУ зміг за минулий рік скупити на міжбанку близько $ 2,6 млрд для поповнення золотовалютних резервів.

Що ж стосується експорту робочої сили, не варто вважати, що трудова міграція – це тільки прерогатива бідних і слаборозвинених країн. Згідно з рейтингом Світового банку, до п’ятірки світових лідерів по притоку грошей гастарбайтерів, поряд з Індією і Бангладеш, входять Франція та Німеччина. В умовах глобалізації багато жителів Франції і Німеччини працюють за кордоном і перераховують гроші на батьківщину. Тим самим вони допомагають економіці своїх країн.

Україна в цьому напрямку повторює досвід європейських країн. Хоча варто сказати, що для нашої країни великим прикладом трудової міграції виступає не Німеччина, а, скоріше, Сербія, Чорногорія, Албанія і навіть Грузія. Світовий банк за 2015 рік підрахував показник співвідношення грошей гастарбайтерів до ВВП країн світу. У Сербії цей показник виявився 9%, в Албанії – 9,2%, в Грузії – більше 10%, а в Україні всього 6,5%. Є ще простір для зростання.

У перспективі наша країна може взяти приклад з Грузії, яка після 2005 року почала активно нарощувати експорт робочої сили, і за рахунок грошей гастарбайтерів вирішувати проблеми в економіці країни. Якщо Україні вдасться підвищити показник співвідношення грошей гастарбайтерів до ВВП до 10%, це буде великим успіхом нашої української влади і покаже, що реформи були зроблені правильні і своєчасні.

Польща вже заявляє, що вона готова надати сезонну роботу 4 млн іноземних робітників і нічого не має проти того, щоб ці працівники були і з України. Тому приплив гастарбайтерів з нашої країни до Євросоюзу буде тільки наростати.

Якщо ж Україна отримає безвізовий режим, який забороняє легально працювати в ЄС, але дасть можливість в кілька разів збільшити кількість нелегальних українських заробітчан. Хоча, крім Європейського союзу і СНД, наші люди незабаром будуть частіше їздити на заробітки в країни Азії та Африки.

Україна може похвалитися кваліфікованими будівельниками, лікарями і вчителями, яких не завжди вистачає в таких країнах, як Гана або Ангола, а для українців – це шанс знайти роботу з зарплатою значно більше, ніж удома. А це означає, що можна буде частину грошей переправляти в Україну і тим самим допомагати економіці країни.

Швидше за все, за підсумками 2016 року, загальна сума грошей, яка по офіційних каналах надійшла в Україну від заробітчан, складе близько $ 8,5 млрд. У 2017 році, в зв’язку з ростом трудової міграції, цей показник повинен вирости до $ 10 млрд, а в 2020 році можна сміливо очікувати, що за рахунок експорту робочої сили країна зможе заробити до $ 15-17 млрд.

Це дозволить нам обходитися без кредитів МВФ, без проблем погасити старі кредити Міжнародного валютного фонду та інших зарубіжних інвесторів, і навіть почати інвестувати гроші від імені уряду України в інші країни. Для країни головними зарубіжними інвесторами були і будуть люди, які працюють за кордоном.

Гроші, що надходять в Україну, – це не закордонні інвестиції, які потрібно потім повертати, це – фактичний дохід країни. Оскільки валюта витрачається на території України і НБУ може завжди скуповувати її в достатніх кількостях для формування золотовалютних резервів. Тому зростання трудової міграції – це пріоритетний напрямок розвитку економіки на найближчі роки і на майбутнє. Без грошей гастарбайтерів країна не зможе вижити.

Джерело: UBR