03689, Україна, м Київ, вул. Солом'янська, 5, оф. 210/2

УКРАЇНЦІ САМІ МАЮТЬ ПРАВО ВИБИРАТИ, ДЕ І У КОГО ЇМ ПРАЦЮВАТИ

Наскільки легко знайти нелегальну роботу за кордоном і які ризики чекають нелегалів? Що сьогодні заважає відновленню міжнародних робочих зв’язків? Чого в трудовій міграції для української економіки більше – позитиву чи негативу? Ці та інші питання “КП” в Україні” обговорила з президентом Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василем Воскобойником.

– Днями з’явилася інформація про те, що тільки у вересні в Німеччині затримали півсотні нелегальних заробітчан з України з підробленими трудовими договорами. Невже в Німеччині настільки легко знайти роботу без попередньої домовленості, що українці ризикують їхати в цю країну нелегально?

– У всіх країнах світу можна знайти нелегальну роботу, тому що це вигідно тим, хто наймає нелегалів: вони економлять на цьому великі гроші. Якщо говорити про Німеччину, то місцевий закон досить суворо ставиться до подібних роботодавців, і влаштуватися нелегалом в велику компанію практично неможливо, оскільки ризики для роботодавця дуже великі. З іншого боку, якщо доглядати за дітьми або за людьми похилого віку на дому, то подібного нелегального працівника перевіряючі органи, швидше за все, не побачать, і тому деякі йдуть на це. Але потрібно розуміти: люди, які погоджуються на використання підроблених документів для нелегального працевлаштування, ризикують отримати не тільки штраф і депортацію, але і кримінальну справу. Тому б я усім радив гарненько подумати перед тим, як погоджуватися на такі пропозиції.

– Німеччина сьогодні не дає робочих віз, виходить, що легально влаштуватися на роботу в цій країні зараз неможливо?

– Це так. Але українці при наявності біометричного паспорта і без трудової візи можуть поїхати в Польщу, навіть незважаючи на карантин. Правда, це правило не поширюється для в’їзду в інші країни – члени Євросоюзу. Українським трудовим мігрантам для працевлаштування в Чехії потрібна робоча віза, але документ знову-таки не дозволить працювати в інших країнах ЄС. Для Німеччини, крім робочої візи, вже потрібно додати сертифікат про володіння німецькою хоча б на рівні B1. Тому Польща залишається найбільш популярним напрямком для трудових мігрантів з України. Якщо у вас є роботодавець, який хоче вас взяти на роботу і готовий надіслати запрошення, це дає право заїхати в Польщу і на протязі 90 днів там легально працювати.

– Статистика говорить про те, що потік грошей заробітчан в Україну знизився на 11% в порівнянні з минулим роком. Які тут прогнози? Як довго будуть відновлюватися робочі зв’язки між країнами і як швидко світ зможе повернутися до торішніх рівнями?

– Відновленню робочих зв’язків між країнами сьогодні заважає одна головна перешкода – коронавірус. Поки кількість хворих в Європі зростає з кожним днем, робити прогнози щодо зростання зайнятості українців за кордоном не можна. Але, з іншого боку, на наших співвітчизників тисне безробіття на батьківщині, яка продовжує зростати. І багато хто з них бачать вихід в поїздці на заробітки за кордон. Якщо не трапиться глобального зростання хворих на континенті, то вже в наступному році трудова міграція українців повернеться до показників 2019 року, а може і перевищить їх. При сьогоднішньому розвитку комунікацій та транспортних зв’язків відновити потік бажаючих їхати на роботу за кордон можна протягом кількох тижнів.

– У той час як одні експерти кажуть, що гроші заробітчан підтримують економіку, а самі вони не тиснуть на український ринок праці, інші відзначають, що це шлях в нікуди: трудові мігранти намагаються перевезти до себе сім’ї, і в результаті гроші в Україну посилати буде просто нікому. Як на вашу думку, чого у трудовій міграції для української економіки більше – позитиву чи негативу?

– Українську трудову міграцію не можна назвати позитивним або негативним явищем. Багато експертів дивляться на цей процес з макроекономічних позицій і не бачать за сухими цифрами долі конкретних людей. Ставлення до трудової міграції має формуватися у кожної людини по-своєму, в залежності від його політичних та економічних поглядів. Я вважаю, що будь-який громадянин України сам має право вибирати – де і у кого йому працювати. Якщо не опустити на кордоні “залізну завісу”, трудова міграція триватиме, навіть якщо в нашій країні буде зростати економіка. Тому що завжди знайдуться країни, де життя буде здаватися більш привабливим та перспективним. Однак держава повинна робити максимум для того, щоб максимально скоротити кількість громадян, які вибирають трудову міграцію через те, що вдома просто немає роботи або зарплата не дозволяє гідно жити.

– Українські заробітчани часто стають жертвами шахраїв, які беруть гроші за фейкове працевлаштування і потім зникають. У кращому випадку замість обіцяної добре оплачуваної роботи вони отримують нелегальні умови і життя в бараці, а в гіршому – взагалі залишаються ні з чим …

– Змінити ситуацію на краще може законопроект №2365 “Про захист трудових мігрантів та боротьбі з шахрайством при працевлаштуванні за кордоном”, який заборонить посередникам брати гроші з претендентів. Після прийняття закону українські трудові мігранти більше не будуть платити гроші компанії-посереднику за вакансію, а на компанії-порушники будуть накладатися серйозні штрафи. У суспільстві швидко пошириться інформація, що платити гроші за вакансії за кордоном не треба, тому шахраї в будь-якому випадку швидко втратять прибуток. В результаті шахрайство істотно зменшиться, а поступова легалізація ринку міжнародного працевлаштування призведе до створення нормального конкурентного середовища та прозорої роботи бізнесу, що принесе державі гроші у вигляді податків, а українців вбереже від нечистих на руку бізнесменів. Крім того, якщо компанія-посередник буде погано працювати, приховувати реальну інформацію про вакансії та умови роботи, вона не отримає від компанії-роботодавця гроші. Тому законопроект значно підвищить якість надання послуг для населення компаніями-посередниками. Як я вже говорив вище, безумовно, завданням держави є створення сприятливих умов для працевлаштування громадян всередині країни, але вона також має захищати своїх громадян, які з тих чи інших причин хочуть працювати за її межами.

– Верховна Рада отримала цей документ майже рік тому, і за цей час він був прийнятий лише в першому читанні. Як ви вважаєте, що заважає його прийняття – у депутатів є інші нагальні справи або занадто потужне лобі шахраїв з працевлаштування?

– Мені складно коментувати депутатську “кухню”, тому що в парламенті кожен день розглядається велика кількість законопроектів, і всі вони в тій чи іншій мірі важливі для країни. Я впевнений, що у шахраїв немає ніякого лобі в законодавчому органі країни, оскільки вони не є єдиною організацією, а є одинаками, які користуються юридичною неграмотністю і довірою людей для того, щоб виманити у них побільше грошей. Я, зі свого боку, намагаюся донести до депутатів важливість голосування в другому читанні за цей необхідний українському суспільству законопроект і сподіваюся, що він буде проголосований найближчим часом після того, як ВР вийде на роботу з карантину.

Джерело: KP.ua